Fındık Verimliliğinin ve Kalitesinin Artırılması Projesi” uygulamaları Bartın’da sürüyor. Bartın’da uygulanan 74 Tarımsal Proje arasında yer alan proje kapsamında 30 adet fındık nemölçer cihazı muhtarlara teslim gerçekleştirildi.

Proje kapsamında 30 adet fındık nemölçer cihazı Bartın’da muhtarlara teslim edildi. Bartın’da uygulamaları süren “Fındıkta Verimliliğin ve Kalitenin Artırılması” projesinde çalışmalar devam ediyor. Proje çalışmalarında gerçekleştirilen eğitimlerin 9’uncusu Güzelcehisar Köyünde yapıldı. Çalışma kapsamında üretimde, verimi ve kaliteyi artırılması hedefleniyor.

Eğitimler, Bartın Valisi Sinan Güner, İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder, köy muhtarları ve çiftçilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Çiftçilere Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisleri tarafından uygulamalı olarak budama ve dikim teknikleri eğitimi verildi. Eğitim kapsamında, zirai mücadele takvimine göre yapılması gerekenler, etkin gübreleme için toprak numunesi alımı ve yıl içinde yapılacak işlemler anlatıldı.

Proje kapsamında Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği tarafından finanse edilen nemölçer cihazları, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından teslim alındı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teslim aldığı 30 adet fındık nemölçer cihazını Bartın’da muhtarlara teslim etti.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa , Fiskobirlik’e ziyaret gerçekleştirdi. İki kurumun iş birliği  yapabilecekleri alanları ve üretici için atılacak adımlar hakkında görüşme gerçekleştirildi.

Türkiye’nin önemli kooperatiflerinden olan Fiskobirlik ve Marmarabirlik iş birliğinde bulunma konusunda önemli bir adım attı. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ve Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar bir araya gelerek, iki kurumun iş birliği konusunda atılacak adımlar hakkında Türk tarımını küresel tarım piyasasında öne çıkartabilecek olan projeleri görüştü.

Kooperatiflerin birlik oluşturmasının üretime büyük katkı sağlayacağının önemli olduğunu vurgulayan Hidamet Asa, “Fiskobirlik’in her geçen gün alımlarını artırdığını, ihracat noktasında da yeni bir yapılanma modeline giderek gücüne güç kattığını görmek bizleri mutlu etmektedir. Fındık üreticisi adına da sevincimizi paylaşmak isteriz. Marmarbirlik ile Fiskobirlik arasında teknik altyapı olmak üzere, her türlü bilgi alışverişi ve iş birliğine hazır olduğumuzu ifade etmek isteriz. ‘Fiskobirlik Marmarabirlik ele ele’ sloganı kapsamında diğer Birlikleri de bu halkaya dahil ederek, üreticimiz adına güç birliği oluşturulması, Türk tarımına ve tarımsal üretime büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“Elimizi Taşın Altına Koymaya Hazırız”

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lüfti Bayraktar , Asa’nın gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Marmabirlik, hem ülkemizde hem de dünyada önemli bir marka haline geldi. Bu konum herkes gibi bizleri de ziyadesiyle memnun ediyor. Sayın Başkan ve Marmarabirlik’i başarıları nedeniyle kutluyorum. Bir Kooperatif Birliğinin bu noktalara gelmesi herkes gibi bizler adına da gurur verici. Bu başarılar inanıyorum ki katlanarak devam edecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Kooperatifçiliğin lokomotif unsurları olan Marmarabirlik ve Fiskobirlik’in önemini vurgulayan Bayraktar, “Ülkemizde kooperatifçiliği daha ilerilere taşıyabilmek, sorunlarını daha yüksek sesle dile getirebilmek adına, ivedilikle tüm birlikler bir araya gelmeli ve ortak bir payda oluşturulmalıdır. Fiskobirlik ve Marmarabirlik olarak bizler, bir güç birliği oluşturmak ve bunun sürdürülmesi için elimizi taşın altına koymaya hazırız. En kısa sürede bu konuda da gerekli adımları inşallah atacağız” dedi.

Şehirler En AzEn FazlaDurum
TMO21,0022,50
Ordu21,5022,50
Giresun21,3024,80
Düzce22,8025,00
Sakarya21,0023,20
Samsun22,0022,55
Trabzon20,7522,00
Ünye21,5023,00
Fatsa21,7523,50
Terme22,5022,50
Akçakoca22,8025,00
Çarşamba22,5023,50
Kocaeli21,0023,20
Zonguldak21,5023,20
Alaplı21,0023,20

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz