Fındık Verimini 5 Kat Artırıyor

Google News

“Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Eğitim ve Uygulama” projesi ile 50 kg verim alınan fındık bahçelerinde 250 kg verim alınacak.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, fındık bahçelerinde halen geleneksel tarımın yapılmasından dolayı istenilen verimin alınamadığını belirterek , “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Eğitim ve Uygulama” projesi ile çiftçilerimizi örek bahçeler oluşturarak daha verimli bir seçeneğin olduğunu göstermek istediklerini ifade etti.

Yetkililerinden aldığı bilgiye göre fındık bahçelerindeki verimliliğin 5 katına çıktığını işaret eden Sarıfakıoğulları, “Daha önce dekara yaklaşık 50 kilogram olan verimlilik, inşallah bu çalışmalarımız neticesinde yaklaşık 250 kilograma kadar çıkacak diye düşünüyoruz. Bahçemizdeki verimlilik de çok şükür bize onu gösteriyor. Ben bu konuda emeği olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum.” diye söyledi.

Fındık Cipsi Geliyor

Sarıfakıoğulları, fındıkta kaliteyi artırmak kadar katma değerli ürünlerin de ortaya çıkarılmasına önem verdiklerini vurgulayarak, bu çalışmalardan birisinin de fındık cipsi olduğunu kaydetti.

Fındık cipsi üretimi için firmalarla görüşmeler yapılacağını aktaran Sarıfakıoğulları, “Besleyici değeri çok yüksek bir ürünü çocuklarımızla buluşturacağız. Yine katma değeri yüksek ürün ortaya çıkararak çiftçimizin gelir seviyesini artırmış olacağız.” diye konuştu.

Bahçe sahibi Şeref Kınataş ise örnek bahçe uygulamasıyla arazisinin tamamen değişim gösterdiğini kaydederek, “Uygulama kapsamında görevli arkadaşlar, öncelikle budamayı, dip sürgünü temizliği, ilaçlama, gübre uygulamalarını tek tek gösterdiler. Ben kendi bahçemde tüm tavsiyeleri uyguladım. Kendi arazim ile diğer bahçeleri kıyasladığımda çok büyük fark olduğunu gözlemledim.” şeklinde konuştu.

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol