Fındık ağaçlarının dallarını kurutan, ‘Drakula’ olarak bilinen “Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği”, Trabzon’un Maçka ilçesinde bahçelerde tespit edildi. Böceğin yayıldığı tespit edilen 2 bin 400 dekar alandaki fındık bahçelerinde söküm başlatıldı. İlçede 7 mahalle karantinaya alındı. Fındık bahçelerinde köklerinden sökülen fındık ağaçları ise bahçelerde yakılıyor. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, böceğin hızlı bir şekilde yayıldığını belirtti. Koçhan, “Mücadele doğru şekilde yapılmazsa fındığın sonu gelebilir” dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı.

İstanbul’dan Trabzon’a süs bitkileri içerisinde geldiği düşünülen ve fındık dallarını kuruttuğu saptanan böceğin tespiti için uzman ekiplerden yardım istendi. Yapılan çalışmalarla böceğin `Drakula´ lakaplı ‘Turunçgil Uzun Antenli Böcek’ olduğu tespit edildi.

Böceğin Trabzon’a gelişi ise DHA’da yer alan habere göre İtalya’dan İstanbul’a, buradan da Maçka ilçesine geldiği ihtimali üzerinde duruluyor.

Biyolojik Mücadele Sürüyor

Böcek son günlerde, Mağmat boğazı mevkiinde bazı fındık bahçelerinin yanı sıra tarım arazilerinde de görülmeye başlandı. Hızla yayılmaya devam ediyor. Biyolojik mücadelenin sürdüğü Turunçgil Uzun Antenli Böceği, fındık ağaçlarının kök kısmına yakın noktalardan oyuklar açıp larvalarını bıraktığı fındık dallarının kısa sürede kurumasına yol açıyor.

Kararnameye Göre Üreticiye Tazminat Desteği

Yapılan biyolojik mücadelede için Cumhurbaşkanlığı, yayımladığı kararnameyle fındık üreticilerine tazminat verme kararı aldı. 24 Ekim 2019 tarihli Resmi gazetede yayımlanan kararla, Maçka ilçesinde 4 mahallede üreticilere tazminat ödemesi yapılacak.

Kararnamede, “Karantina zararlısı olan ve ilçemiz fındık bahçelerinde zarar veren Turunçgil uzun antenli böceği ile bulaşık alanlarda mücadele için eradikasyon (fındık bahçelerinin sökümü) yapan üreticilerimize 4 yıl ürün kaybını karşılamak amacıyla oluşturulacak komisyonun belirleyeceği rekolte üzerinden kilogram başına 15 TL tazminat ödemesi yapılacaktır” şeklinde ibare yer almaktadır. Kararnamede ayrıca, bölgede fındık bahçelerinde zararlı böcekle mücadele kapsamında, söküm işlemi yapacak üreticilere, ödenek verileceği belirtildi.

“7 Mahalle Karantina Bölgesi İlan Edildi”

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, çalışmaların titizlikle sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Koçhan, “Şu anda koronavirüs insanlık için ne ise drakula böceği de fındık için aynı şeyi ifade ediyor. Koronavirüsten daha hızlı yayılıyor drakula böceği tehlikesi. Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Tarım Bakanlığımız, Ziraat Odası ve Tarım Müdürlüğümüz olmak üzere çalışmalara başlandı.7 mahalle karantina bölgesi ilan edildi. Bölgede bulunan bu salgını durdurabilmek için fındık bahçelerinde sökme ve yakma işlemlerini yapıyoruz. İlçemizde 2 bin 400 dekarlık bir alanda görüldü. Bunu bir an önce bu alanda tutup bertaraf etmek zorundayız. Aksi taktirde ilçemizden bölgeye hızlı bir şekilde yayılıp fındığı yok edecektir. Bu böcek ilk çıktığı zaman mücadele kapsamında yapılan işlemler için üretici söküm işlemini kendi imkânları ile yaptıktan sonra teşvikten faydalanabiliyordu. Bu kapsamda vatandaşın bunu doğru bir şekilde kendi kendine sökemediğini fark ederek devreye biz girdik. Şimdi vatandaştan hiçbir ücret talep etmeden söküm işlemini belediyemiz ve ilçe ziraat odası ile birlikte biz yapacağız” şeklinde ifadede bulundu.

Maçka Ziraat Odası Başkanı Ogün Oğuz ise, “Şubat ayı sonuna kadar söküm işlemlerini tamamlayacak şekilde çalışmalara başladık. Bu zararlı böcek ilk çıktığı zaman 385 dönümde yer alıyordu ama şimdi 2 bin 400 dönüme kadar yayılmış durumda. Geçen yıl bakanlığın yapmış olduğu ıslah çalışmalarına vatandaş eşlik etmedi. Ama bu yıl işlemler tamamen bizim tarafımızdan yapılıyor. Bu şekilde ıslah çalışmasını tamamlayıp bu böcekten tamamen kurtulacağız” dedi.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz