Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, arz talep dengesinin iflas ettiği fındık piyasasına sert tepki gösterdi. Sektördeki yetkili kurumların işlevini yitirdiğini savunan Öztürk, fındıktan daha pahalı olan bademi fındığa alternetif gösterenlerin amacının üreticinin alın terini ucuza kapatmak olduğunu söyledi.

Fındığın yalnız bırakıldığını savunan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Fındık Konseyi, Fındık Tanıtım Grubu ve Ticaret Borsalarının işlevini kaybettiğini söyleyerek, bu kurumların birkaç ihracatçının eline geçtiğini iddia etti. Fındıkta arz talep dengesinin tamamen iflas ettiğini savunan Öztürk, “Rekolte yüksek olunca arz talep dengesini devreye sokanlar, rekolte düşük olunca ağızlarına almıyor” dedi.

Başkan Öztürk, zaman zaman Amerikan bademinin fındığa alternatif olarak gösterildiğini de hatırlatarak, “Badem ithalatı vergiler dahil 10.50 dolar, iç fındığın ihracatı ise vergiler dahil 7 dolar. Nasıl oluyor da, ekonomik olarak badem fındığa alternatif oluyor. Hesap ortada bademle fındığın arasında 3.5 dolar fark var. Hem nuga ve çikolatada fındık olmazsa olmaz diyeceksin, hem de fındıktan daha pahalı olan bir ürünü alternatif göstereceksin. Bu tek kelimeyle üreticinin alın terini daha ucuza kapatmaktır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz