Doğu Karadeniz Bölgesinin yüksek kesimlerine yağan kar fındık üreticilerini korkuttu. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından Ordu için yapılan don afeti tehlikesi yarına kadar etkisini gösterebilir.

Yıllar önce 15 Nisan’da yağan karın ardından fındık bahçelerine büyük zarar vermiş, o yıl fındık rekoltesi 100 bin tona düşmüştü. Trabzon’da hava sıcaklıkları sahil kesiminde 4 dereceye kadar düştü.  Sahil kesiminde hava sıcaklıklarının düşmesi kendisini yağmur olarak gösterirken, yüksek kesimlerde ise kar yağışı başladı. Nisan ayında kar yağması çiftçileri endişelendirdi. Özellikle fındık üreticileri, kar yağışının ardından don yapması endişesi taşıyor.

Hava sıcaklıklarının bir anda düşmesi üzerine Trabzon’un yüksek kesimlerinde yığun kar yağışı başladı.. Trabzon’un Ortahisar ilçelerinin Ağıllı, Geçit, Karlık mahalleleri yağan kar nedeniyle beyaza büründü.

Yetkililer, kar yağışı nedeniyle, üreticilerin dona karşı en basit yöntemlerin başında gelen dumanlama yöntemini tercih etmelerini beirterek, “İlk yapılması gereken dumanlama yöntemi. Üreticilerimiz özellikle gece yarısından sonra bahçelerinde saman ve lastikler yakarak dumanlama yöntemiyle ürünlerini dondan koruyabilir. Geçtiğimiz yıllarda bu yöntemi deneyenler olumlu sonuç aldı. Aynı uygulamanın bu yıl da devam etmesini öneriyorum. Aksi durumda ürünleri daha fazla zarar görecektir. Üreticilerimiz dumanlama yöntemini ihmal etmesin” ifadelerini kullandılar.

Ordu genelinde, yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, iç kesimlerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı bekleniyor. Özellikle meyve ağaçları çiçeklenmeye başladığından, don olayına karşı hassas bir dönem olduğundan dolayı, Ordu genelinde hava sıcaklıklarının 4 ila 8 derece azalacağı beklenirken, Salı gününe kadar yüksek kesimlerde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz