Ordu’nun orta ve yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrası bahçeleri beyaz örtüyle kaplandı. Fındık üreticileri, zirai don yaşanmasından endişeleniyor.

Meteorolojinin soğuk hava uyarısının ardından dün gece başlayan kar yağışı, Ordu’nun bazı ilçelerinde etkili oldu. Özellikle Akkuş, Kabadüz, Mesudiye ve Aybastı ilçelerinde etkili olan kar yağışıyla, çiçek açan fındık dalları kar altında kaldı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, kar yağışının en çok Ordu’nun orta ve yüksek kesimlerinde etkili olduğunu ifade etti.

Soydan, yağan karın 2014 yılını hatırlattığını belirterek, “Yaptığımız ilk tespitlerde kar yağışıyla birlikte fındık dalları da beyaz örtüyle kaplandı. Yüksek kesimlerde yapraklar patladı. Sahil kesimlerde ise yapraklar açmış durumda.  Şu anda yağan karın fındık dallarına ya da karanfillerine zarar verip vermediği belli değil. Bugünlerde yağan karın soğukluk durumu önemli. Özelikle eksi hava sıcaklıklarında -5 ila -7 sıcaklıklar fındık için tehlikeli. Bu nedenle tedirginiz. İnşallah bir don olayını yaşamayız. Bundan sonraki günlerde bu tür hava değişimleri çok önemlidir. Yükseklerde yağan karın şu anda soğukluk durumu tehlike arz etmiyor ancak bu olmaz anlamına da gelmiyor. Üreticilerimiz bu yönden de tedbirli olmaları lazım. En azından bahçelerinde bir don olayı görüldü takdirde afetin en aza indirilmesi için dumanlama yapma gibi çalışma yapabilirler.  Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Umarım zirai don olmaz. Fındığın yanmasından endişeleniyoruz” dedi.

Ayrıca Soydan, 30 Mart 2014 tarihinde meydana gelen don afeti nedeniyle 10 ilçede 1 kilo bile fındık olmadığını sözlerine ekledi.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, hava sıcaklığının -4 dereceleri göreceği bildirildi.

1 Yorum

  1. giresun sahilinde bu kadar bahce açmadı ordunun yüksek ilçelerindemi açacak kar yağmıştır normal bahceleri böyle göstermekle kimseyi kandırıp umut tacirliği yapmayınız haberi aslına uygun yapınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz