Fındıkta don kapıda mı?  Yağan kar ve dallarda oluşan kırağı fındıkta don tehlikesi oluşturuyor. Üreticiler tedirgin ancak Ziraatçiler herşeyin normal iklim şartlarına göre devam ettiğini ve şu an için bir donmadan bahsedilemeyeceğini söyledi. 

2014 yılında don afeti ile karşı karşıya kalan ve o günden itibaren fındıkta bir türlü istediğini bulamayan üreticiyi hafta başından itibaren etkili olan kar yağışıyla birlikte yine don afeti korkusu sardı.

Özellikle fındık bahçelerinde fındık ocakları buzlanırken, fındık üreticisi hafta sonuna kadar devam edecek kar yağışı ile birlikte fındığın püsküllerinin zarar göreceğini ifade ediyor.

“Üretici “kar”dan değil “don”dan korkuyor

Ulubeyli fındık üreticisi İhsan Aktaş, kendi bahçesinde don afeti tespiti yaptı. Fındık ocaklarının durumunu paylaşan üretici İhsan Aktaş, “Bu fındık dalları yaprak açar mı, bu dallarda püsküllenme mi olur?” diyerek kırağı tutmuş fındıklar için tehlike çanlarının çaldığını ifade etti.

Ziraatçilerden sevindiren açıklama

Ziraat Odaları ise bu tabloyla fındıkta direk olarak don afeti yaşandığının söylenemeyeceğini ve herşeyin normal iklim şartlarına göre seyrettiğini açıklayarak, fındığın su toplamasından sonra meydana gelen aşırı soğuk havaların tehlikeli olduğunu ifade ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz