Emanete bırakılan fındıkların piyasaya etkisinden söz eden Giresun eski Ziraat Odası Başkanı, Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Özer Akbaşlı, Fındıktan başka gelir kaynağı olmayan Karadeniz üreticisinin fındığına sahip çıkmamasının temelde yatan problem olduğunu ifade etti.Giresun eski Ziraat Odası Başkanı, Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Özer Akbaşlı, fındığın Karadeniz’de insanların hayatlarını sürdürebilmeleri için en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu belirterek, ‘Fındıkta neler oluyor’ sorusuna, “Fındıkta olan bir şey yok. Olanlar fındığı aracı kullanan insanoğlunun kendisi” dedi.

Giresun eski Ziraat Odası Başkanı, Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Özer Akbaşlı, fındığın Karadeniz’de insanların hayatlarını sürdürebilmeleri için en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu belirterek, ‘Fındıkta neler oluyor’ sorusuna, “Fındıkta olan bir şey yok. Olanlar fındığı aracı kullanan insanoğlunun kendisi” dedi. “Emanete fındık bırakmayın…” Emanete fındık bırakılmaması konusunda görev yaptığı 2000-2014 yılları arasında büyük mücadeleler verdiğine değinen özer Akbaşlı, “Geçen bunca zamanda, bunca emekte, bunca eylemde ve bunca çalışmalar sonucunda, görevden ayrılırken bölgemizdeki toplam rekoltenin emanete bırakılma oranı % 65 i bulmuştur.”

“Mesele sosyolojiktir”

Fındık üreticisinin ürününe sahip çıkmadığına değinen Akbaşlı, “Eğer üretici mahsulüne sahip çıkmıyor ve yola sokağa terk ediyorsa bence bu iş bitmiştir. Ve bundan sonra da bu bitmişlikle devam edecektir. Mesele, uzun yıllardır söylediğim ve ısrarla söylemeye çalıştığım gibi sosyolojik bir hal almıştır. Çözümü de sosyolojik temelli olacaktır. Sosyolojik bir meselede tarımsal, ekonomik ve siyasi bir çözüm olmaz. Olamaz.” Dedi.

“Tren kaçmıştır”

Özer Akbaşlı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Günümüzde fındık tarımında çiftçi yaşı ortalaması 55 in üzerindedir. Eğer gelecek on yıl içerisinde bu yaşı muhafaza edemesek, gençleştiremesek, 65 olduğunda üretim miktarımız % 50 düşecektir. Biz bu örneği İspanya’da gördük. 30 bin ton olan üretimleri 17 bin tonlara geriledi. Tek sebebi yaşlanan tarım nüfusu. Türkiye de fındık tarımında tren kaçmıştır. Bu ifadeyi üzülerek söylemiyorum. Bilakis bilerek ve gözlemleyerek, içinde yaşayarak tespitlerime dayanarak söylüyorum. Tren kaçmıştır. Bu konuda beni kimse ikna edemez. Ufak tefek bireysel çabalar, geneli tarif etmez ve edemez.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz