Fındıkta hasat zamanı yaklaşıyor. Çalıştırılacak işçilerin maliyeti üreticilerin belini büküyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, çeşitli açıklamalarda bulundu. Soydan, fındıkta en büyük maliyetin işçi yevmiyeleri olduğunu ifade etti ve “üreticilerimiz kendi fındığını kendileri toplasın.” Dedi.

Fındığın az olduğu zamanlarda da doğu bölgesinden fındık işçileri geliyor diyen Başkan Soydan, “Bu sezon fındık rekoltesi iyi ve dışarıdan işçi gelecek. Özellikle Güneydoğu bölgesi ağırlıklı işçi geliyor. Doğu bölgesinden gelen işçilerin Ordu’ya gelmeden önce işverenle iritibat halinde olması gerekiyor. Rastgele gelenler mağdur olabiliyor.” Diye konuştu.

Doğudan işçi gelecek…

Bu dönem ciddi oranda dışarıdan işçi geleceğini ifade eden Başkan Soydan, “kendi fındığımızı kendimiz toplayamıyoruz. Bu nedenle işçiye de ihtiyaç var. Bu sene doğudan gelip de boşta kalan olmaz gibi gözüküyor.” Şeklinde konuştu.

Fındıkta en büyük maliyet işçinin…

Başkan Soydan, fındık üzerindeki en büyük maliyetinde işçi yevmiyeleri olduğuna dikkat çekti. Soydan, “Fındık üzerindeki en büyük maliyet işçi maliyetleridir. Temennimiz fındığını öncelikle üretici kendi toplamaya çalışsın. Tabi işçi de alacaksan bildiğin işçileri al. Çünkü fındığa yabancı olan işçilerde oluyor. Bu nedenle yıllardır ilimize gelen işçiler seçilmeli ama öncelik olarak kendi fındığımızı kendimiz toplayalım.” diyerek üreticileri de bahçeye girmeden uyardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz