Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu bundan sonra fındık fiyatını daldaki ürünün belirleyeceğini söyledi. Hava şartlarının fındık  açısından iyi gitmesi fiyatı etkiliyor. İhracatın yavaşlığı ve Avrupalı alıcıların azlığı da fiyatların düşüklüğünü tetikliyor.
Ünye Ticaret Odası Başkanı Uslu, ihracatta talebin az olması, piyasada satış baskısı ve hava şartlarının fındık için iyi gitmesi etkenlerinin fındık fiyatının 10 liraya kadar düşmesine sebep olduğunu belirtti. Fındıkta yoğun bir satıcı baskısı olduğunu savunan Uslu, “Şu anda yoğun bir satıcı baskısı var. Karşılığında ihracatın da yavaş gitmesinden dolayı fındık fiyatı 10 lirayı gördü. Tabi fiyatın düşmesinde hava şartlarının fındık için olumlu gitmesi de etken. Ama düşüşün asıl sebebi Avrupa’da alıcıların az olması, piyasaya da satış baskısı fiyatları geri çekiyor.” dedi.

Fındık tozumayı iyi yaptı

Fındık fiyatının stabil kalmasını beklediklerini dile getiren Uslu şunları kaydetti: “Bundan sonra fındık fiyatını daldaki ürün belirleyecek. Fındık tozumayı iyi yaptı, kar yağışı da güzel gitti. Fındık erken uyanmadı. Önümüzde şu anda mart ve nisan aylarımız var. Fiyat ‘şu olur’ demek için erken. İleride mal sıkıntısı çekeriz veya çekemeyiz bilemiyoruz ama şu anda ibre aşağı bakıyor. Daldaki pozisyonu alıcı kadar üretici de takip ediyor. Bu da fındığın aşağı bakışını hızlandırıyor. Fiyatların buralara gelmesi de bu yüzden. Belki buralarda biraz kalabilir. Bunun altında bir fiyat oluşur diye düşüncemiz yok ama çok yoğun satış baskısı gelirse düşebilir. Ama genel itibariyle biraz stabil gider diye düşüyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz