Yıl sonunun yaklaştığı bu günlerde noel tatilinden dolayı ihracat durma noktasında. Bu da fiyatları durağan bir seviyede tutuyor. Sezonun bittiğine dair bir hava oluştu ancak rakamlar gösteriyor ki, bu sezon üretilmiş ancak halen pazara inmemiş ciddi miktarda fındık var. Sabırla fiyatların yükselmesini bekleyen üreticiler henüz aradıkları rakamları bulamadıklarından ürünlerini pazara indirmiyor.

Durum böyleyken sezonun bittiğini söylemek mümkün değil. Ancak bazı ticaret borsalarından yeni sezona dair beklentilerin dillendirilmesi ve rekolte açısından kötü geçen sezonun ardından bu sezon çok daha iyi bir rekoltenin bekleniyor olacağına dair söylemlerle borsalar kalan fındıkları pazara çekmeye çalışıyorlar.

Verilen mesaj net; “önümüzdeki sene çok fındık olacak, şimdi fındığını sattın sattın, yoksa seneye yarı fiyatına satarsın!”.

Bazı oda veya borsa başkanları yaptığı açıklamalarla 2017 fındık sezonunun bu sezona oranla daha verimli olacağını dile getirdi. Yeni başlayan kış itibariyle bu değerlendirmenin doğru olduğunu söyleyemeyiz zira fındıkta donma Mart ve Nisan aylarında kendini göstermekte. Şu günlerde hava şartlarının fındığın lehine geliştiğini, fındık için faydalı olacağını söylemek doğrudur ancak fındığın verimi konusunda bir değerlendirmede bulunmak için çok erken.

Ayrıca, fındıkçının başının belası küllenme hastalığından da kurtulmuş değiliz. Yağışlı geçen sezon da küllenmenin hemen geçmeyeceğini gösteriyor.

Hal böyleyken, şimdiden 2017’de fındık çok olacak diyerek üreticilerde algı oluşturup bu sezon fındıklarını pazara indirmeleri ve ucuzdan satmalarını sağlamanın yolu yapıldığı anlaşılmaktadır. Ayrıca bilinmelidir ki kötü geçen 2 sezonun ardından, fındık çok olsa dahi piyasadaki fındık ihtiyacını karşılaması zor gözüküyor.

Üretici uyanık olmalı ve basit söylemlerle kandırılmamalı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz