Fındıkta Maliyet Hesapları Bitmiyor

Google News

Fındıkta maliyet tartışmalarına Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman da müdahil oldu. Fındıkta yaşanan fiyat iniş çıkışları konusunda da değerlendirmelerde bulunan Sarıkahraman, devlet yetkililerinin fındıkta yaşanan sorunlara kayıtsız kalmadıklarını ancak uzun vadede fiyatlarda iyileşme de görülmediğine dikkat çekti.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık fiyatlarındaki düşüşe hükümet yetkililerinin sessiz kalmadığını belirterek, “Ancak gök gürlüyor ama yağmur yağmayınca üzülüyoruz.” dedi.
Bu haftaya düşüşle başlayan fındık fiyatları haftayı aynı fiyattan kapattı. Ordu Ticaret Borsası’nda pazartesi günü 10 lira 25 kuruştan işlem görmeye başlayan fındık fiyatları, dün haftayı aynı fiyattan kapattı. İki hafta önce yaşanan artışla birlikte umutlanan üreticiler, bu hafta yaşanan düşüşle hayal kırıklığına uğradı. Fındık fiyatını 15 lira seviyelerinde olmasını arzu eden üreticiler yine istediğini elde edemedi.

Fiyatlarda yaşanan bu düşüşle ilgili açıklamalarda bulunan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, hükümetin fındıkla ilgili gerekli olan açıklamaları yaptığını ancak sektör temsilcilerinin bunu dinlemediğini söyledi. Üreticiler olarak devletten ciddi bir beklenti içerisinde olduklarını kaydeden Sarıkahraman, “Fındık, Türkiye Cumhuriyeti’ne yaklaşık 3 milyar dolar gibi bir döviz girdisi sağlıyor. Hatta bunu sadece natürel fındıktan sağlayan, bizim tabirimizle altın bir ürün. Böyle bir ürüne dünya piyasasında yüzde 75 üretim payına sahip ülkemizde devletimizin kayıtsız kalması bizi biraz üzüyor. Fakat son günlerde gerek hükümetimizin gerekse de Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarına teşekkür etmek istiyorum. Onların bu söylemleri yüreğimize su serper cinsten olmuştur. Ancak gök gürlüyor ama yağmur yağmıyor. Buna biz üzülüyoruz. Gerek müdahale alımı ile ilgili gerek fındık kanunu ile ilgili bizim üretici temsilcileri olarak çok ciddi beklentilerimiz var. İnşallah önümüzdeki sezonda devletimiz bu konuya bir neşter vuracaktır diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Fındığın üreticiye maliyeti 9 lira

Devletin elinin fındığın ve fındıkçının üzerinde olmasını beklediklerini ifade eden Sarıkahraman, “Fındığın üretici bazından baktığımız zaman maliyeti ortalama 9 liradır. Bu maliyeti de 9 liranın altına düşüremiyoruz. 9 lira bir maliyeti olan fındığı da üreticilerin 11 lira seviyelerinden satmasının üreticilere bir zulüm olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda devletimizin elinin fındığın ve fındıkçının üzerinde olmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Devlet her argümanı kullanmalı

Başkan Sarıkahraman, serbest piyasanın üreticiye zarar verdiğini, devletin taban fiyat uygulamasına geçmesi gerektiğini de kaydederek, şöyle konuştu: “Dünyada fındık alımlarını biz gözlemliyoruz. Hükümetimiz böyle milli bir ürüne gerekirse ciddi bir müdahalede bulunup,  o ürünü üreticiyi memnun edecek bir fiyattan alıp, dünyadaki piyasanın da burnunu kıracak şekilde müdahale edebilir. Biz devletimizin üreticileri memnun etmek için her argümanı kullanmasını istiyoruz.”

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol