Fındıkta Rakip Ülkeler Fındık Dikim Alanlarını Çoğaltıyor

Google News

 Dünyada fındık üretiminde lider olan Türkiye’nin rakipleri  fındık tarımını devlet politikası haline getirmek suretiyle üretim alanlarını çoğaltıyor. Stratejik ürün olan fındıkta Türkiye çeşitli hastalıklarla mücadele ederken dünya fındığı nereye gidiyor? Türkiye’de fındık tarımında yenilenmeye gidilmeli doğru politikalar ve yeni projelerle fındık tarımı Türkiye’nin muhkemi olmalı.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın fındık üretimini değerlendiren Dünya Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı Dr. Asıf Kurban, Azerbaycan ve Gürcistan’ın fındık dikim alanlarını devlet politikası gereği olarak artırdığını söyledi.

Dünyada fındık nereye gidiyor?

Azerbaycan’ın esasen petrol ülkesi olarak tanındığını ifade eden Dünya Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı ve Tural Trade Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Asıf Kurban, “Ancak 2014 yılında başlayan ve 2015 yılında da devam eden petrol krizinden sonra devlet baktı ki bütçe petrol ile dolmuyor petrol dışı ürünlere yöneldi. Şunun da farkına vardı ki petrol dışı ürünler içinde en önemlisi fındıktır. Bu arada Azerbaycan’ın günlük petrolden 60 Milyon Dolar geliri vardı. Hatta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev nisan ayında bir konuşma yaptı ve fındığı petrol dışında ihraç kelemleri içinde birinci sırada saydı. Geçen sene yani 2016 yılında Azerbaycan’da 105 Milyon Dolarlık fındık ihracatı yapılmış, 15 bin ton iç fındık satışı olmuş. Bu arada Azerbaycan’da devlet yetkilileri fındığın daha da gelişmesi için önemli işlerin yapılması konusunda uyarıldı.” dedi.

Azerbaycan’ın hedefi 100 bin ton

Azerbaycan’da fındık yetiştiriciliğinin artırılması için yapılan destekler bulunduğunu dile getiren Dünya Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı Dr. Kurban, “Bu destekler 2017 yılı içinde açıklandı. Azerbaycan’da son 2 yıl içinde 13 bin hektar yeni fındık bahçeleri oluşturuldu. Bu devam edecek. Azerbaycan’ın hedefi 80 bin hektar yani 12 milyon ağaç fındık dikimi olacak. Bunların sonucunda da hedef yıllık 80 bin ila 100 bin arasında fındık üretmek. Bunun için fidan başına yüzde 50, gübre desteği olarak yüzde 50 destek veriyor. Ayrıca kredi desteği de var. Azerbaycan’ın para birimi Manat’tır. Normalde bankalarda faiz oranı yüzde 20 ise fındık üreticisi ve ihracatçılarına yüzde 6 ile kredi veriliyor. Geriye kalan yüzde 14’ü devlet karşılıyor. Hektar başına da 350 Lira verilmesi kararı alındı. Azerbaycan’da bu yıl yüzde 40 artışla 55 bin ton fındık olması bekleniyor.” diye konuştu.

Devlet fındık dikimini destekliyor

Azerbaycan’da küçükten büyüğüne kadar 25 bin ailenin fındık ticareti ile uğraştığı bilgisin veren Dünya Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı Dr. Kurban, “Azerbaycan’da fındık yetiştirenler toprak ve emlak vergisinden 7 yıl muaf tutuluyor. İhracatta ve üretimde elde edilen gelirden 7 yıl yüzde 50’sinden muaf. Yani bunun vergisini ödemiyor. Geçen sene 10 Milyon Manat’a yakın bir para ihracata uğraşan, üretimle uğraşan fındıkçılara kredi olarak verildi. Ayrıca işlenmiş un yada kavrulmuş fındıklarda yüzde 3 geri ödeme teşviki var.  Bu bazı ürünlerde yüzde 6’ya kadar çıkıyor. Bunun içinde ASPROM diye bir kuruluş kurulmuştur. Bunun amacı fındık ihracını desteklemektir.” şeklinde konuştu.

AB ve ABD Gürcistan’a destek oluyor

Gürcistan’da fındık ihracatı önemli bir yeri almaya başladığını aktaran Dr. Kurban, “Son biri iki yılda görüldü ki fındık ihracatı ilk sarayı alıyor. Bunun üzerine devlet fındık üretimini desteklemeye başladı. Tabi Gürcistan’da Azerbaycan kadar çok para olmasa da özellikle Avrupa Birliği (AB) fonları ile Amerika’dan önemli destekler alıyor. Özellikle çiftçilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi fındık bahçelerinin verimli hale getirilmesi için Avrupa ve Amerika Gürcistan’a çok destek veriyor. Bunu maddi olarak ve eğitim olarak yapıyor. Geçen sene Gürcistan 27 bin ton fındık ihraç ederek 180 milyon dolara yakın gelir elde etmiş. Bu arada Avrupa Birliği ülkelerine Gürcistan yüzde sıfır vergi ile fındık satabiliyor. Gürcistan’da 2017’de 60 bin ton fındık olması bekleniyor.” dedi.

Azerbaycan kalitede öne çıktı

Geçen sene fındıkta gizli çürük bulunduğunu hatırlatan Dr. Kurban, “Şunu ifade edeyim geçen sene Azerbaycan’da hem Türkiye hem de Gürcistan’dan daha kaliteli fındık elde edildi. Hatta dışarıdan çok alıcı fındık almak için sordu. Ancak Azerbaycan’da hiç fındık kalmamış. Bunun nedeni kalitedir. Bu arada Azerbaycan’da 61 tane il var, devlet bunların 13 tanesinde fındık dikimini önümüzdeki 5 yıl içinde tamamlamayı hedefliyor. Bu ülkenin beşte birine denk geliyor. Gürcistan’da ise fındık alanları dörtte bire denk geliyor. Yani buralarda fındık verimli olur ve ekim bu bölgelerde yapılacak. Bundan dolayı devlet böceklenmeyi önlemek için Avrupa’dan ve dünyadan önemli isimleri davet ederek sadece bu iş için 6 Milyon Dolar bütçe ayırdı.” diye konuştu.

Türkiye yarını da düşünmeli

Dünya Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı Dr. Asıf Kurban, sözlerini söyle tamamladı: “Ben söyleyeceğim. Bunun üzerinde düşünmek Türkiye’nin işi. Türkiye’de 700 bin hektar alanda fındık var ve olduğunda 700 bin ton fındık elde ediliyor. Son birkaç yılda Türkiye’de fiyatı yüksek tutma politikası izlendi. Ancak fiyat yüksek tutulduğunda bunun iki tane zararı var. Biri ikame mallara yönelim artıyor. Alıcı, özellikle çikolata sanayici hemen diğer mallara geçiyor, yer fıstığına ya da bademe kayıyor. Böylece son tüketici de fındıktan yavaş yavaş diğer ürünlere kayıyor. Bir sonraki sene fiyat düşük olsa da geri fındığa döndürmek zor oluyor. Büyük firmalarda da planlama hemen değişmiyor. Bir diğeri de farklı ülkelerde üretim artıyor. Türkiye’nin bunu düşünmesi lazım ya da fındığın devlet politikasıyla sadece sanayide değil insanların tek tek de tüketebileceği ürün haline getirmek gerekiyor.”

Rakamlarla 2017’de dünyada fındık

Dünya Azerbaycanlılar Kongresi ve Tural Trade Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Asıf Kurban 2017 yılı için bazı tahmini rakamlar da verdi. Buna göre 140 bin tonu Türkiye 15 bini tonu diğer ülkelerden olmak üzere 2016’dan 155 bin ton fındık devredecek. 2017’de ise Türkiye’de 650-660 bin ton, Azerbaycan’da 55 bin ton, Gürcistan’da 60 bin ton İtalya’da 140 bin ton,  Şili-Amerika ve Çin’de 90 bin olmak üzere 1 milyon ton civarında fındık olacak. Dünya tüketimi ise 1 milyon ton. Bu tahmine göre 160 bin ton civarında fazlalık var.

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol