Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2017 senesi fındık rekolte tahminini açıklayacak olan komisyonun üyeleri, bahçelerde yarından itibaren inceleme yapacaklar. İnceleme sonucu ise fındık fiyatlarını doğrudan etkileyen rekolte tahmini açıklanacak.

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz konu ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Fındık üretimi yapılan illerde eş zamanlı başlayacak rekolte tespit çalışmaları 10 gün sürecek.”

10 gün içerinden açıklanacak olan rapor Komisyon üyeleri tarafından  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sunulacak. 2017 senesi için tahmini rekolte bakanlık tarafından halka açıklanacak.

Temmuz ayı içerisinde 2017 yılı tahmini fındık rekoltesinin kamuoyu ile paylaşılmış olacağını aktaran Yılmaz, çalışmaların titizlikle yürütüleceğini belirterek, “Bu kapsamda komisyon üyelerine, görevlendiren bir harita mühendisi de eşlik edecek. Bu harita mühendisi hangi bölgelerde, hangi bahçede rekolte tespiti yapıldı, bunun koordinatlarını belirleyecek. Gerektiğinde rekolteye itirazı olanlar, belirlenen bu bahçelere gidip, kendileri de inceleme yapabilecek.” şeklinde konuştu.

Yılmaz, çotanakların sayımı ile yapılan rekolte tespit çalışmalarının önce sahil kesimde yürütüleceğini, ardından da orta ve yüksek kesimli bölgelerde devam edeceğini aktardı. Tarım il ve ilçe müdürlüklerinin koordinasyonunda yürütülecek çalışmada en doğru tespitin oluşturulması için herkesin elinden geleni yapacağından kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, komisyonda ziraat odaları, FİSKOBİRLİK, ihracatçılar birliği ve borsalar gibi paydaşların temsilcilerinin yer alacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz