Fındıkta Son Durum

Google News

Havanın yağışlı olması sebebiyle fındık hasadını yapan üreticiler kurutma sırasında yaşadıkları sorunları dile getirdi. Giresun’da toplanan fındıklar satış öncesi kurutulmaları özellikle beton ve düz zeminlere dizildi. Üreticiler, harmanların yanı sıra Karadeniz Sahil Yolu kenarındaki kaldırımları da fındıklarını serdiler. Kaldırımların bir bölümüne döktükleri fındıkları gün boyunca karıştırarak kurutan üreticiler, yaklaşık bir hafta boyunca ürünlerinin başında bekliyor.

Fındık üreticisi olan Uğur Hakyemez, “Bir süredir havalar hep kapalıydı, bulutlu ve yağmurluydu, daha yeni yeni hava güneşli, inşallah güneşle birlikte kuruyacak” ifadelerini kullandı.

Avni Turan ise “Yerler ıslak olduğu için tam anlamıyla fındıkta kuruma gerçekleşmedi. İnşallah hava güneşli olursa iki günde kurutacağız” şeklinde konuştu.

Fındık üreticisi Uğur Hakyemez, Hava şartlarının, bir süredir fındık kurutmak için müsait olmadığını dile getirdi. Yaklaşık 10 gündür fındık topladıklarını belirterek, hasat sürerken topladıkları fındığın bir kısmını sahile kurutmaya getirdiklerini söyledi.

Hakyemez, “Havalar hep kapalıydı, bulutlu ve yağmurluydu, daha yeni yeni hava güneşli, inşallah güneşle birlikte kuruyacak. Daha sonra da hemen satmayı düşünüyoruz.” dedi.

Fındığın yanında 24 saat beklediklerini söylerken, hem güvenlik hem de devamlı karıştırarak daha iyi kurumasını sağlamak için ürünün başında durduklarını kaydetti.

Üretici Celal Tozluoğlu ise havaların yağışlı olması nedeniyle fındığı kurutamadıklarını ifade ederek, “Hava yeni açtı, inşallah kuruyacak. Fındığı bu sezon serin havada topladık ama kurutup da zurufundan ayırmak biraz geç oldu. Bu sene kurutması zor oldu, daha bugün ilk defa güneş açtı, başında bekliyoruz.” dedi.

Avni Turan da bu sene hasadın geçen yıla göre daha verimli olduğunu belirterek, “Hasadı bitirdik, iki gündür de sahil kenarındayız. Yerler ıslak olduğu için tam anlamıyla fındıkta kuruma gerçekleşmedi. İnşallah hava güneşli olursa iki günde kurutacağız. Bugün de güneş açtı, yarısı kurur diye düşünüyoruz.” dedi.

Sahilde fındık kurutmanın daha kolay olduğunu anlatan Turan, köylerde çimenin üzerine göre daha iyi kuruma gerçekleştiğini söyledi.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

TMO Alımları Devam Ediyor

Ordu'nun Altınordu ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan deposunda fındık alımı sürüyor. Ürününü teslim etmek üzere TMO'ya gelen üreticilerden 83...

Örnek Fındık Bahçeleri ile Verim Arttırılacak

Samsun'un Terme ilçesinde fındık üretiminde veriminin arttırılması için gerçekleştirilen projenin toplantısı gerçekleştirildi. Kalitenin artırılması için "Örnek Fındık Bahçesi Projesi" iş birliği protokolü imza töreni...

Fındık Aynı Kalırken Her Şey %100 Arttı

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Beşikdüzü ilçesinde yer alan fındık üreticilerini ziyaret etti. İlçede üretilen Giresun kalite yüksek randımanlı fındığın tüccar tarafından...

Fındık Kurutma Mesaisi Sürüyor

Ordulu üreticiler fındıklarını kurutmak için hava sıcaklıklarının yükselmesini beklerken yüksek kesimlerinde yağışlı hava etkili oldu. Fındıklarını kurutamayan üreticiler, boş...

Ulusal Fındık Konseyi’ne Eleştiri

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ulusal Fındık Konseyi’ni eleştirdi. Adıgüzel, “Biz oy hesabı ile konuşmuyoruz. Biz borsada emek satmıyoruz. Kar zarar...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol