TMO geçtiğimiz günlerde fındık satışında kullanılacak fındığın randıman analizinde yapılan usulsüzlük iddialarına yazılı olarak cevap vermişti. Piyasaya da zarar verecek durumda ki bu iddiaların asılsız olduğunu vurguladı. Yapılan açıklamada yaklaşık 70 bin üreticinin getirdiği fındıkların çuvallarından tek tek numune alınarak analiz yapıldığını ve çıkan randıman sonucuna bağlı olarak fiyat belirlemesi yapıldığı belirtildi.

Yapılan açıklama içeriğinde fındığın saklanma şekline değinilerek, her randımana ayrı ayrı depo sağlanamadığından yüzde 40-60 randıman aralığında ki fındığın bir arada tutulabildiği belirtilerek, “Fındık satışlarında da alım usulündeki gibi her bir çuvaldan alınan numunelerle randıman tespiti gerekmektedir. Alım için usul ve esaslar olduğu gibi satış için de iddia edilenlerin aksine satış usul ve esasları yayımlanmıştır. Fındığın satışı için kamuoyu ve sektör bilgilendirilmiştir. Satış işlemi sırasında her kamyon için 3 ayrı analiz (randıman) yapılmaktadır. Satış işlemleri 6 kişilik komisyon tarafından yürütülmekte, analiz tutanağı, ekip şefi, eksper, depo memuru, tartı memurundan oluşan 4 personel tarafından imza altına alınmaktadır. Analiz aşamasında alıcı da randıman tespitini görebilmekte, sonuç evrakları alıcı tarafından da imzalanmaktadır.” ifadelerine yer verildi. Analizlerin titizlikle yapıldığı ve sonuçların 1’den fazla personel tarafından değerlendirilerek onaylandığı açıklamada yer aldı.

Depoların kamera ile kayıt altına alınmasının ve kayıtların kaydedilmesinin güvencelerinden biri olduğu belirtilerek, satış ve analiz için işleyen süreçlerin oldukça şeffaf gerçekleştirildiği ve isteyenlerin bu konuda takipte bulunabileceği açıklandı. Bugüne kadar yaklaşık olarak 27 firmanın randıman değerine bakmak amacı ile tüm depolar dahil olmak üzere 500 kg numune fındık aldığı belirtilerek geniş sektör yelpazesinde randımanın bilinir olduğu vurgulandı.

Depolarda bulunan fındığın alım randımanı ile satış randımanın dengede ve uyumlu olduğu açıklanarak, “Genel Müdürlükten oluşturulan ikişer kişilik ekip periyodik kontroller için görevlendirilmiştir. Yine bu kapsamda Kurumumuz Teftiş Kurulundan müfettişlerimiz ve kontrolörlerimiz gerekli incelemeleri yürütmektedir. Kurumumuz bugüne kadar olduğu gibi her görevi şeffaflıkla yerine getirerek tüm paydaşları bilgilendirmektedir. Bu kapsamda bilgi ve belge isteyenlere her türlü kolaylık sağlanacaktır.” ifade edildi. Bu uyumun devam etmesine rağmen yine de inceleme ve teftişin sürdüğü, kontrollerin yapılmaya devam ettiği açıklamada yer aldı. TMO’nun şeffaflık ilkesi ile çalışmalarına devam ettiğinin ve satışı yapılacak fındığın arkasında durduğunun altı özenle çizildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz