Zakir Tozlu (35), İlkadım ilçesindeki iş yerinde farklı sebze ve meyve tercihlerinden yaptığı turşular dikkat çekiyor.

Tozlu işletmesinde 10 yıldır, aralarında fındık, ceviz, muz, çilek, brokoli, mandalina, karpuz kabuğunun da yer aldığı 110 farklı turşu yapıp satıyor. Hava sıcaklıklarının düşmesiyle turşu tüketimi de artarken vatandaşlar en çok fasulye, biber, lahana, salatalık, domates, pancar ve acur turşusunu tercih ediyor.

‘Karadeniz’in İncisi Neden Yapmayalım?’ Dedim, Turşusunu Yaptım’

Tozlu, “Klasik turşusu yapılan sebzelerin yanında özellikle meyve turşuları yapmaya da başladım. Muş, çilek, fındık, kuşburnu, ceviz, mandalina, portakal turşularını görenler ilk başta çok şaşırıyorlar. Son olarak midye turşusu yaptım o da en ilginç turşulardan birisi oldu. İnsanlar belki 10 çeşit turşu biliyordur biz 110 çeşit turşu yapıyoruz. Mesela fındık Karadeniz’in incisidir, neden turşusunu yapmayalım dedim ve onun da turşusunu yaptım” şeklinde konuştu.

Tozlu, “İyi bir sebze ile turşuyu yapmamız gerekiyor. Turşunun güzel ve leziz olması için muhakkak sirke kullanmamız gerekiyor. Kaya tuzu, sarımsak, karabiber, defne yaprağı gibi malzemeleri içine koyduğumuzda turşumuz her zaman güzel olacaktır. Yeşilçam’da ‘Neşeli Günler’ filminde de konu olduğu gibi turşu sirkeden mi limondan mı yapılır diye söylenir günümüze baktığımız zaman limonla istenilen sayı en fazla yüzde 5’tir. Limonla yapanlara saygı duyuyoruz, onlar da üstatlarımız ama biz sirkeyi tercih ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz