Ekonomisi tarıma dayalı Karadeniz Bölgesinde fındık temel geçim kaynağı. Yan gelir olarak görülmesini eleştiren Tüm-Köy-Sen Örgütlenme ve Eğitim Uzmanı Sedat Başkavak, Karadenizli’nin fındığa mecbur olduğunu ifade etti.

Tüm-Köy-Sen Örgütlenme ve Eğitim Uzmanı Sedat Başkavak, üreticiler arasında fındığı yan gelir olarak görerek yanlışa düşenler olduğunu söyleyerek, “bu üreticilerin bile fındığa bağlı olduğunu” belirtti.

Üretici fındığı yan gelir olarak görürse fındığı konuşamaz diyen Başkavak, “Bir dönem bir yöneticide fındık için dağ bitkisi dedi. Bu doğru. Çorum’da, Merzifon’da fındık dağ bitkisidir. Ama Karadeniz’de fındık dağ bitkisi değildir. Emek veriyorsun, çoluk çocuk çalışıyorsun. Bu nedenle siz emek verdiğiniz ürün için yan gelir derseniz yanlış olur.” Dedi.

“Asgari ücrete çalışıp da fındığa yan gelir diyemezsin”

Başkavak, “Fındığı yan gelir olarak görenler bile fındığa bağlıdır. Bin 400 lira asgari ücret alıp da geçineceğini söyleyerek fındığı yan ürün ilan etmek hayalciliktir. Bu açıdan fındık yan ürün değildir. Eğer ihtiyacı yoksa gurbetçiler neden koşarak Ordu’ya geliyor da fındık topluyor, neden o kadar saat yol yapıyor, neden iznini fındık bahçesinde geçiriyor, neden işçi bulmak için o kadar uğraşıyor. Bu nedenle fındık yan ürün demeliyim. Fındık bu ülkenin geçim kaynağıdır. Var mı Ordu’da bacası tüten yer. Bu ülkenin ekonomi kaynağı tarımdır. Bunları bilerek fındık için cümle kurmalıyız.” Diye konuştu.

Kaynak: Ordu Hayat

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz