FİSKOBİRLİK fındık üreticisine sitem etti. Kurum mali açıdan zorlu bir süreçten geçerken üreticinin tüccara daha düşük fiyatlarla verdiği fındığı Fiskobirlik’e yüksek fiyatlardan satmak istemesine değinen FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “8,50 liraya gidip tüccara fındığı veriyorsunuz da kendi kurumunuza niye 8.5 liraya vermiyorsunuz” sorusunu sordu.

Üreticiye çağrıda bulunan Bayraktar Fiskobirlik, Olağan Mali Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Bayraktar konuşmasında kurumun sıkıntılı bir süreç atlattığını, şu an toparlanmaya başladığını söyledi. Şu anda iyi işler yapan kurumun önceki dönemlerde sadece üreticinin ödemelerine öncelik verdiklerini, şimdi ise büyümeye çalışan kurumun sıkıntılı dönemlerden geçtiğini ifade eden Bayraktar, “Fiskobirlik, üreticinin her şeyidir. En batık zamanında bile sıkıştığınız zaman başvurduğunuz yer burası, ama sözlü, ama yazılı, ama fiili buraya başvuruyorsunuz. Dolayısıyla bu kuruma topluca sahip çıkmak lazım. Bana ‘Neden fındığı yüksek fiyattan almıyorsun’ diye soruyorlar. Toprak Mahsulleri Ofisi diyelim ki 10 liraya alıyor, piyasa 8.5 alıyor. Ben de 8.5 ve üzeri 9 liraya almaya çalışıyoruz bölgesel olarak, bazen tutturuyoruz, bazen tutturamıyoruz. Sizlere soruyorum 8.5 liraya gidip tüccara fındığı veriyorsunuz da kendi kurumunuza niye 8.5 liraya vermiyorsunuz? Niye benden 9 lira istiyorsunuz? Ben o fındığı 50 kuruş ve üzerinde aldığım zaman aslında hepinizin ‘Lütfi sen ne yapıyorsun, sen bu fındığı işleyeceksin, satacaksın, piyasayla rekabet edeceksin, sen bu kurumu batırmak mı istiyorsun?’ diyerek beni yakamdan tutup silkelemeniz lazım. Bana devletten para gelmiyor ki, bu sene gelsin koyayım, seneye gelsin koyayım. Gelmiyor, ne yapacağım? Aldığım fındığı işleyeceğim, piyasaya satacağım.” açıklamasında bulundu. Üreticinin kendi kurumuna da sahip çıkabileceğini, tüccara satılan fındığın Fiskobirlik’e de aynı fiyatla satılabileceğini tüccar yerine kendi kurumuna fayda sağlanabileceğini vurguladı.

Fiskobirlik’in devlet desteği almadan çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Bayraktar, kendi yağında kavrulan bir kurum olarak üreticisini düşündüğü kadar kurumunu da düşünmek durumunda olduğunu söyledi.

“El Birliğiyle Atlatabiliriz”

Kurumun toparlanacağını, bu durumun da birlikte hareket edilerek gerçekleştirilebileceğini söyleyen Bayraktar, “Çünkü başka türlü bir şansımız yok. Bu gemi tek başına yürümez. Biz ticaret yaparız onu söyleyeyim, kendi yağımızda kavruluruz, bir kısım yüklerimiz var ama geçmişte kalan, bu kurum sıfırlandığı anda kendi kendini götürecek durumda ama bu kurumun piyasada belirleyici etki olmasını istiyorsanız, dünyada ve burada ciddi bir aktör olmasını istiyorsanız, net söylüyorum kesinlikle hepimize iş düşüyor. Fındık sektöründe dünyada Fiskobirlik çok ciddi bir isim ama biz bunu şu anda kullanamıyoruz. Her kesimin birliğe desteği şart” açıklamasında bulundu. Şu anki süreçte herkesin desteğinin önemli olduğunu vurgulayarak, her kesimin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğine değindi. Fiskobirlik piyasada belirleyici duruma gelmeli diyen Bayraktar, özellikle fındık üreticisinin üzerine düşen görevi gerçekleştirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz