Fındık üreticisi piyasadan ümidini kesmiş durumda. Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına rağmen küçük bir hareketlilik yaşayıp ardından düşüşe geçen fiyatlar konusunda üretici, yükselecek diye beklemenin manasız olduğu kanaatinde.

Fındık fiyatlarının düşüşe geçmesi üreticileri tedirgin etti. Fındık fiyatlarında bundan sonra artış olmayacağını düşündüklerini belirten vatandaşlar; “Tüccar fındık fiyatı konusunda örgütlenmesini biliyor ama üretici nedense, ortak menfaatlerinde bile bir araya gelemiyor.” diyerek sitem etti.
22 günlük artışın ardından tekrar başa dönen fındık fiyatları nedeniyle üreticiler hayal kırıklığı yaşıyor. Hükümete tepki gösteren üreticiler, diğer fındık üreticilerine de sitem etti. Tüccarların fındık konusunda örgütlenebildiğini ancak üreticilerin örgütlenemediğini kaydeden üreticiler, fındık fiyatının bundan sonra artacağını da düşünmediklerini ifade etti.

NİHAT ARSLANTÜRK: Fındık fiyatlarının 11 liranın altına düşmesi, gelecek ümitlerimizi de kırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TMO’nun devreye girmesini istedi ama, henüz ortada görünen bir şey yok. Fiyatların yükseleceğine artık ben inanmıyorum. Cumhurbaşkanına rağmen fiyatlar yerinde sayıyorsa, artık daha fazla beklemenin de bir anlamı olamaz.

 MEHMET ÇELİK: Artık anlaşıldı ki, fındığa hükümetin destek vermesi şart hale geldi. Bu destek olmazsa, bu düşük fiyatlar üreticiyi mağdur etmeye devam edecektir. TMO hazır bekliyor ama hareket emri veren yok. Bir de şunu söyleyebilirim; tüccar fındık fiyatı konusunda örgütlenmesini biliyor. Ama üretici nedense, ortak menfaatlerinde bile bir araya gelemiyor.

 

ATİLLA YURTTUTAN: Fiyatlar yerinde sayıyor. Fiyatları harekete geçirecek bir şeyler olmalıdır. Bu olumsuzluk, gelecek yılın fındık fiyatlarını da etkiler.

ERTUĞRUL ŞENSOY: Artık benim fındık fiyatlarının artacağından hiçbir ümidim yok. Fındığın sahibi olmadığı, bu yıl da belli oldu. Öncelikle hükümetin konuya el atması lazımdır. Serbest piyasa, üretici için faydalı değildir. Serbest piyasa da bizim değil, artık tüccarın sözü geçiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz