Geçtiğimiz haftalarda 9 lira 40 kuruş seviyelerine kadar düşen fındık fiyatları, bu haftaki yükselişini sürdürüyor. Haftaya 9 lira 75 kuruştan işlem görmeye başlayan fındık dün yeniden 10 lirayı gördü. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan soydan, fındık fiyatındaki yükselişin devam edeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Şubat ayının son haftasında yaşanan fındık fiyatlarındaki düşüşle birlikte sarsılan üreticiler, fındık fiyatının yeninden tırmanışa geçmesiyle birlikte umutlandı. Şubat ayının son haftasında 10 liradan aşağıya doğru düşüşe geçen fındık, bu sezon dip fiyat olan 9 lira 40 kuruşu görmüştü. Ardından çeşitli ziyaretlere katılmak üzere Ordu’ya gelen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin açıklamalarının ardından fındık fiyatları tırmanışa geçti. İlk olarak 20 kuruş artarak 9 lira 60 kuruş olan fındık, ardından 9 lira 75 kuruşa yükselmişti. Maliyetin altından alımı yapılan fındık dün itibariyle Ordu Ticaret Borsası’nda 10 liradan işlem görmeye başladı. Uzun bir aradan sonra fındık fiyatlarında bu hafta yaşanan 60 kuruşluk artış üreticileri umutlandırdı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu Ticaret Borsası’nda işlem gören fındığın, serbest piyasada 11 liradan işlem gördüğünü söyledi. Fındık fiyatlarında yaşanan bu artışın üreticilerin yüzünü güldürdüğünü ifade eden Soydan, “Üreticilerimiz şubat ayının son haftasından itibaren düşen fındık fiyatları karşısında adeta şok olmuştu. Çünkü talebin olduğunu düşündüğü bir dönemde fındık fiyatlarında düşüş yaşandı. Bu durum üreticilerimizi hayal kırıklığına uğratmıştı. Şu an gelinen tabloda fındık fiyatlarının yükselişe geçmesi bizleri heyecanlandırdı. Fındık maliyetin altında işlem görmeye devam etse bile, hak ettiği seviyelere çıkacağını düşünüyoruz. Bu artışın devam edeceğini tahmin ediyoruz. İnşallah tahminlerimizde yanılmayız. Üreticilerimizi çileye sokan bu sezonu mutlu yüzle kapatmak istiyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz