Fındıkta oynanan oyunun resmi, kalitesiz Fransız fındığının kaliteli Türk fındığından 3 katı fazlasına satılıyor olmasıdır. Ünlü çikolata firmalarının bile tercih etmediği fındık kapsüllü olarak 37 liradan satışı gerçekleşiyor. Türkiye’ye gelindiğinde ise dünya markası olan Türk fındığını ucuza almak için büyük firmalar türlü oyunlar içerisine girip piyasayı ifsad ederek üreticinin hakkını ve ticaret ahlakını zedeliyor.

Bizim kabuklu fındığa 8 lirayı çok gören Avrupa ülkelerinden Fransa’da bizden daha kalitesiz kendi fındıkları ise hem de kapsül olarak 37 liradan satılıyor.

Fındıkta çelişki devam ediyor. Ordu’da yol kenarlarında kilosu 10 ila 15 liradan satılan kapsül fındık Fransa’da ise neredeyse 3 katına satılıyor. Kilosu 8,99 Eurodan satışa sunulmuş kapsül fındık Yani Türk parası ile 37 lira.

Üstelik Türk fındığından daha kalitesiz. Bu nedenle ünlü çikolata firmalarının tercih etmediği bir fındık türü Fransız fındığı. Ama buna rağmen bizim fındığın nereredyse 3-4 katı bir fiyattan kendi milletlerine pazarlıyorlar.

İstanbul’da 18,95 Lira

Dış pazarda böyle de iç pazarda da durum farklı değil. Yeni mahsul kabuklu fındık Ordu’da 8 liradan satılırken İstanbul’daki marketler de ise 18.95 liradan satılıyor. Ordu ve Giresun’da fiyatlar düşerken, bu resimde de görüleceği gibi İstanbul’da ise 18,95 liradan satılmaya devam ediliyor.

1 Yorum

  1. Bu durumdan cumhur başkanının haberi yokmu
    2009a hazırlanan bir hükümet neden kendi ayağına sıkıyor
    Tarımla uğraşan bütün seçmenin tepkisini çekmektedir tarım bakanlığı
    Tarımı ve hayvancılığı bitirilen bir memleket olduk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz