Nurettin Canikli fındık konusunda açıklamalarda bulundu. TMO’nun piyasaya girmesinin ancak fiyatların istenilen seviyenin altına düşmesi durumunda gerçekleşeceğini belirten Canikli, fındık üreticisini hiçbir zaman mağdur etmediklerinin altını çizdi. üretici kanadı ise aynı fikirde değil. TMO’nun devrede olması üreticiye güven veriyor. Bu sebeple fındık üreticileri TMO’nun yalnızca fiyat krizi durumlarında değil de her sezon piyasada olmasını bekliyor.

FINDIK 3 DOLAR

Nurettin Canikli, fındık ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni sezonda üreticilerin fındık fiyatlarından memnun olmaması halinde TMO’yu yeniden devreye gireceğini belirten Canikli, “Hatırlanacağı gibi biz göreve yeni başladığımızda herkesin tek gündeminde fındık vardı. 2002 yılında fındık fiyatı 1,5 TL’deydi. Fakat dolar bazında ise 90 sentti. Üreticimiz ‘1,5 TL’ye fındığı biz mal edemiyoruz’ diyordu. Vatandaş ‘Fındık fiyatını 1,2 dolar yapın sabitleyin yeter’ diyorlardı. Şimdi ise 3 dolar, TL bazında ise 9 TL’de.” diye konuştu.

Üreticiyi Mağdur Etmeyiz

“Bizim dönemimizde hiçbir fındık üreticisi mağdur edilmeyecek, diye söz vermiştik.” diyen Canikli, şöyle konuştu: “Sözümü tuttuk mu tuttuk. Fındıkta çok oyunlar oynandı. Fındığın fiyatını aşağı çekip kendi rantlarını yükseltmek istediler fakat başaramadılar. Sözün özü şu sezon yaklaşıyor. Alım zamanı geldiğinde vatandaş memnun olmazsa her türlü yöntemi kullanacağız. TMO’nun fındık alımları dahil her türlü yöntemi kullanacağız. Hem vatandaşımız memnun olacak hem de fındık ihracatından döviz elde edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz