Bu sezon fındık fiyatları istenilen seviyelere bir türlü çıkamadı. Üretici ürününün çoğunu elinden çıkarmak durumunda kaldı. Şimdi üreticinin elinde neredeyse fındık kalmadı, bu durum fiyatları arttıracak yorumları geliyor.

Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hayati Tosun, “Üreticinin elinde çok fazla fındık kalmadı. Ve bu artışta piyasada sürekli fiyatlar manipüle edildi. Yani hasat döneminden bu zamana aslında fındık, olması gereken bir yerde değil. Baskı altında tutulan tekelci piyasayla kontrol edilememesinden dolayı düşük seyretmiştir. Bundan sonraki süreçte zaten ihracat süresinin hızlı arttığını düşünürsek önceki 2 yıla göre fiyatların artacağı da belli” açıklamalarında bulundu. Fındık fiyatlarının düşük seyretmesi tekelin piyasada olan hakimiyeti ile ilgili. Fındık fiyatının dengesi tekelin elinde bulunuyor. Aslında Türkiye’nin gerçekleştirdiği fındık üretimine bakıldığında fındık fiyatının belirlenmesi, ülkemizin elinde olması gerekirken en önemli ekonomik ürün üreticisini de mağdur ediyor.

Fındıkta Erken Karanfil Sorunu

Fındık ihracatı devam ederken, fiyatlarda daha da düşüş yaşanmayacağı düşünülüyor. Fiyatlarda değişim olmayacağına değinen Tosun, “Kötü olan tarafı buradaki en büyük sıkıntıyı çeken üreticinin, emeğinin karşılığını alamadığı bir sezon geçirmesidir. Geçen seneki üretimine baktığımızda mevcut rekolte bir önceki seneye göre yüksek olmasına rağmen Türkiye’nin ihracat artı iş pazarını mevcut stok ile beraber ancak dengeliyor. Muhtemelen bu seneki ihracat sezonu bittiğinde de Türkiye’de elde mevcut stok 50 bin ile 70 bin tonu geçmeyecek stok kalacak. Dolayısıyla o da aşırı bir stok değildir. Bu sene bu seyir içerisinde iklim şartlarından dolayı sıkıntılı geçiyor. Fındık için erken açılan karanfil ve olası erken dönemdeki don veya soğuktan görebilecek olduğu zarar muhtemelinden dolayı piyasa kendi tedbirini alıyor. Bugün ki durum mevsimin kötü gelişinden dolayı hareketlendi. Bu seyir Nisan ayının sonuna kadar devam eder. Bundan sonra fındık fiyatları düşmez” ifadelerini kullandı. Piyasada yaşanan bu hareketlilik, erken açılan karanfile bağlanıyor. Bu şekilde yaşanacak olan kış mevsimi etkileri ürünü zarara uğratacağı için piyasada önlem alınıyor.

Bu sezon fındık fiyatlarında yaşanan olumsuzluklar düşünüldüğünde üretici umduğunu bulamadı. Ancak 2018 sezonu için fındığın hakettiği değere ulaşacağı beklentisi daha yüksek. Yapılan çalışmalar ve gidişata bakıldığında fındık için daha umutlu oldukları yorumu yapılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz