Hasat Öncesi Fındık Üreticisinin Dikkatine

Google News

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, üreticilere çeşitli uyarılarda bulundu. Arazide yapılan araştırmalar devam etmekte ve fındığın yeni olgunlaştığı görülmekte. Bu sebeple üreticilerin açıklanacak olan tarihten önce hasada başlamamaları önemli. Fındık mevsim koşulları sebebiyle bu yıl geç olgunlaşmakta. Erken toplanması halinde aflatoksin’e açık hale gelebilir. Üreticilerin bu konuya hassasiyet göstermeleri gerekmekte.

AÇIKLANAN TARİHTEN ÖNCE HASADA BAŞLAMAYIN

Başkan Selami Akarsu, ilimizde ve bölgemizde çok kısa süre sonra başlayacak olan Fındık hasadı öncesi bir takım uyarılarda bulunarak şu açıklamayı yaptı; “Çiftçilerimiz fındık hasadına bizimde içinde bulunduğumuz komisyonun belirleyeceği tarihten önce başlamamasını istiyoruz. Son bir haftadır Ziraat Danışmanı Ziraat Mühendisi ve Teknik elemanlarca arazide yapılan araştırmalara göre fındığın daha yeni olgunlaşmaya başladığını görüyoruz. Bu çalışmalar neticesinde Fındık toplama tarihini belirleyecek olan komisyon toplanacak ve bir karar alacak. Üreticilerimizin bu alınacak olan karara uymasını istiyoruz. Bu karar doğrultusunda belirlenen tarihlerde fındık ürünlerini hasat edebilirler” dedi.

FINDIK REKOLTESİ BEKLENENDEN AZ ÇIKACAK

Fındık hasadı esnasında alınması gereken bir takım tedbirlerin de olduğunu söyleyen Başkan Selami Akarsu; “Bu sezon fındık rekoltesinin bazı bölgelerde yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Buna rağmen yine de beklenenin altında bir rekolte çıkma ihtimali çok yüksek gözükmektedir. Bizim teknik ekiplerimizin yaptığı inceleme sonucunda, fındık rekoltesinin yüksek olduğu bahçelerde fındığın yeterince içini dolduramadığı, küllenme hastalığı gibi bir takım hastalıklara mağruz kaldığı görülmektedir. Bu da rekolteyi etkileyecektir. Üreticilerimiz hasat esnasında, fındığı olgunlaşmadan hasat etmemeli, toplama, nakil etme, kurutma ve depolama esaslarına uymalı. Fındık üreticilerimiz fındığın hasadından depolama sürecine kadar alacağı önlemler sayesinde, ürün kaybı, rekolte kaybı, aflatoksin gibi oluşumların önüne geçmiş olacaktır” dedi.

Başkan Selami Akarsu, Ordu’nun, Bölgenin ve Türkiye’nin kazanacağı bol kazançlı bereketli bir sezon dileyerek; “Üreticilerimize bol kazançlı bir sezon diliyorum. Bu sezonda üreticilerimizin daha dikkatli olmalarını, özellikle hasat sonrası fındıklarını emanete bırakmamaları konusunda daha dikkatli olmalarını diliyorum” dedi.

Öteyandan, Fındık Toplama komisyonu tarafından alınacak kararları da fındık üreticilerine bildireceklerini de sözlerine ekledi.

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol