Fındıkta saha çalışmaları tamamlandı. Göze çarpan en önemli konulardan biri fındık hastalıkları. Hastalıklar fındığın yakasını bırakmıyor. Rekolte tespit çalışmalarında göze çarpan en önemli şey fındığın, yetiştirildiği yükseltiye göre değişen çeşitli hastalıkların içinde olması. Bu durum fındığın geleceğini tehdit altına alıyor. Rekolte için gözler Bakanlığa çevrildi. Üreticiler Bakanlığın yapacağı gerçek rekolte açıklamasını bekliyor.Rekolte tespit komisyonu tarafından 28 Haziran Çarşamba günü Ordu’da başlayan rekolte çalışması sona ererken, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, külleme ve diğer hastalıkların fındığı olumsuz etkilediğinin gözlemlendiğini açıkladı.

Ordu ve Giresun’da geçen hafta başlayan rekolte tespit çalışmaları 6 Temmuz Perşembe günü sona ererken, bilgiler dün Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne dosya halinde sunuldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in önümüzdeki hafta içersinde Türkiye rekoltesini açıklaması bekleniyor.

“Saha çalışmaları bitti”

Kısa süre içersinde rekoltenin kamuoyu ile paylaşılacağını söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, rekolte çalışmaları bitti. Rapor haline getirilerek Bakanlığa gönderilecek.” Diye konuştu.

“Geçen yılın üstünde bir rekolte bekleniyor”

Fındıkta geçen yılın üstünde bir rekolte bekleniyor diyen Başkan Soydan, “Rekolte çalışmalarında külleme hastalığının fındığa kalite ve verim yönünden zarar verdiği gözlemlendi. Bunun dışında yine bazı hastalıklarında fındığa zarar verdiği görüldü. Yüksek kesimlerde ise don tespit edildi.” Diyerek hastalıkların fındığın peşini bırakmadığını söyledi.

Gözler Bakan Çelik’te…

Bilindiği gibi Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi Türkiye’nin 2017 yılı kabuklu fındık rekoltesi 670 bin ton olarak açıklamış, TÜİK ise Türkiye’nin 2017 yılı tahmini fındık rekoltesini 600 bin ton olarak kamuoyuna duyurmuştu. Şimdi gözler ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’te.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz