Hedef 235 bin tonun üzerinde fındık ihracatı

Google News

Sevinç, “Şubat ayına oranla fındık ihracatımız mart ayında daha da arttı. İhracatta aylık bazda yaşanan bu artış, bu hızlanma memnuniyet vericidir” dedi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, 2016-2017 ihracat döneminin ilk 7 ayında 154 bin 235 ton iç fındık ihracat edildiğini anımsatarak, “Şubat ayına oranla fındık ihracatımız mart ayında daha da arttı. İhracatta aylık bazda yaşanan bu artış, bu hızlanma memnuniyet vericidir.” dedi.

Sevinç yaptığı açıklamada, 2016-2017 ihracat döneminin ilk aylarında fındık ihracatının istenildiği gibi gitmediğini ancak daha sonra beklenen artışın olduğunu ifade ederek, “Şu anda bizim tahminlerimizin de bir miktar üzerinde ihracat seyrediyor. Şubat ayında Türkiye yaklaşık 19 bin ton fındık ihraç ederken, bu rakam mart ayında 23 bin tona yükselmiş. Bu ihracatın daha da hızlanacağını düşünüyorum. Özellikle tonaj bazında yaşanan bu artış son derece önemli.” diye konuştu.

Sevinç, fındık ihracatında fiyatların çok önemli faktör olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Sezon başında özellikle rekolte ve fiyatlara yönelik spekülatif açıklamalar nedeniyle fiyatların yüksek açılması yüzünden rakiplerimizin fındık satıp, bizim pazar kaybetmemize neden oldu. Bundan dolayı da ilk aylarda ihracat düşük gerçekleşti. Ancak daha sonra piyasa gerçeklerinin arz talep dengesi doğrultusunda anlaşılması sonucu ihracatın hız kazandığını gözlemliyoruz. Bunu memnuniyetle izliyoruz.”

Sevinç, bütün amaçlarının Türkiye’nin elinde olabildiğince az fındık kalması olduğunun altını çizerek, “Amacımız, elimizdeki bütün fındığı bizim satmak, rakip ülkelerin elinde ise fındık kalmasıdır. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda fındık ihracatı iyi gidiyor. Şubat ayına oranla fındık ihracatımız mart ayında daha da arttı. İhracatta aylık bazda yaşanan bu artış, bu hızlanma memnuniyet vericidir.” şeklinde konuştu.

Edip Sevinç, sezon başında hedeflenen ihracat rakamını 230-235 bin ton olarak tahmin ettiklerini ancak hızlanan ihracatla birlikte bu rakamı aşabileceklerini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol