Bu yıl fındıktan umduğunu bulamayan üreticiler destek ödemesiyle rahatlayacak. Nisan ayında verilmesi planlanan destek ödemeleri, fındıkta gübre ve bakım dönemi olması hasebiyle önemlidir. Fiyatların düşüş seyrinde olması üreticilerin umudunu kırmıştı ancak yaklaşan yeni sezon ve fındık konusunda atılması beklenen adımların bu sezon üreticileri sevindireceği düşünülüyor.

Referandum süresine adım adım yaklaşılırken, hükümette referandum öncesi üreticilere rahat bir nefes aldırmak için kolları sıvadı. Hükümet, fındık üreticilerine ödenen Alan Bazlı Gelir Desteği’nin bu yıl referandumdan önce ödenmesini planlıyor.
Geçen yıl ve bu yıl fındık fiyatlarından istediğini alamayan fındık üreticilerine sevindirici haberler geliyor. Ankara’daki siyaset kulislerinin bu aralar baş tacı ise üreticiler oldu. Referandumdan ‘evet’ kararının çıkması için dört koldan çalışan hükümet, üreticilere yönelik de bir takım müjdeler hazırlığı içerisinde… Hükümet, her yıl üreticilere ödenen Alan Bazlı Gelir Desteği’ni bu yıl referandum öncesinde ödemeyi planlıyor. Atılacak olan bu adımla üreticilere rahat bir nefes aldırmayı hedefleyen hükümet yetkilileri, referandumda herhangi bir aksaklık yaşamamak için temkinli davranıyor.

Kulislerdeki bu konuları ise dün askıya çıkan Fındıkta Alan Bazlı Gelir Desteği İcmalleri doğrular niteliği taşıdı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Geçen yıl müracaatlara bağlı olarak haziran ayından ödenen Alan Bazlı Gelir Desteği’nin nisan ayında ödenmesi en önemli bir konudur. Çünkü bu ay üreticinin bahçesine gübre atma ve bakım yapma zamanıdır. Geçtiğimiz haftalarda Mazot Gübre Desteği askıya çıkartılmıştı. Bugün (dün) itibari ile de Alan Bazlı Gelir Desteği askıya çıkartıldı. Bir haftalık askı süresinin ardından askıdan inecek. Ardından icmaller bakanlığa gönderilecek. İnşallah bakanlığımız nisan ayına kadar bu destek ödemelerini hesaplara yatırır. Düşük fiyatların devamında Alan Bazlı Gelir Desteğini alarak en azından kışın ardından bir nefes almış olur. Bizim için bu desteğin bahar ayında ödenmesi çok önemlidir.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz