İhracat Geliri Sınırlanıyor

Google News

2021 ürünü fındık hasadı başlarken alım fiyatları da açıklandı. Ancak, yıllardır devam eden rekolte ve fiyat tartışması bu yıl da devam ediyor.

Fiyatlarda bu sene %20 artış yapıldı. Üreticinin fındığın fiyatındaki beklentisi 30 liraydı. Yapılan fiyat açıklaması üreticiyi değil ancak alıcıları memnun etti.

Fiyatlar açıklanmış olsa da üretim miktarı resmi olarak henüz açıklanmadı. Tarım ve Orman bakanlığı İl Müdürlükleri koordinasyonunda iki kez rekolte tespiti yapıldı ve üretim 650 bin ton olarak tahmin edildi. Fakat, bu resmi olarak açıklanmadı. İhracatçıların tahmini ise 815 bin ton seviyesinde.

Topaloğlu, fiyatların ihracatı zorlaştırmayacağını söyledi

İstanbul Ticaret Borsası Meclis Üyesi Çetin Topaloğlu, fındık sektörünü değerlendirdi.

Topaloğlu, 2021 yılı fındık üretiminde rekolte tahmininde bulundu. Bunun yanısıra TMO’nun belirlediği taban fiyatlar, geçen yıl gerçekleşen ihracat oranı ve bu seneki ihracat beklentileri üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Fındık tüketiminde iç pazarda %5’lik bir büyüme beklendiğini söyledi. Topaloğlu, 2021 yılı için ihracatta 3 milyar dolarlık rekor öngördüğünü aktardı.

Çetin Topaloğlu, “Geçen sene TMO tarafından alınacak fındıklara verilen taban fiyat olarak Levant kalite için 22 TL, Giresun kalite fındık için de 22,5 TL belirlenmişti. Bu sene 26,5 TL Levant kalite fındık için, 27 TL’da Giresun kalite için taban fiyat belirlendi” şeklinde açıklamada bulundu.

‘Fındıkta düşük fiyat politikası ihracat gelirini sınırlıyor mu?’

Türkiye, dünya fındık üretiminin yaklaşık %70’ini gerçekleştiriyor. Türkiye’den sonra en çok fındığı üreten ülke İtalya. Bu yıl kuraklık nedeniyle İtalya’da üretimde büyük düşüş meydana geldi. INC tahminine göre İtalya’nın 2021-2022 sezonundaki üretimi geçen seneye göre %60 civarında azaladı. Bu azalışla birlikte üretim 160 bin tondan 70 bin tona düşecek.

İtalya’da fındığın üretiminin yarı yarıya azalması demek, Türkiye’nin fazladan 90 bin ton kabuklu fındığın karşılığı 45 bin ton iç fındık ihraç etmesi anlamına geliyor.

Türkiye için büyük fırsat. Bu yıl miktar bazında ihracatta rekor kırılabilir. Ancak düşük fiyat politikası nedeniyle daha çok fındığı ihraç edilse de ihracat geliri yine 2 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

TMO Alımları Devam Ediyor

Ordu'nun Altınordu ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan deposunda fındık alımı sürüyor. Ürününü teslim etmek üzere TMO'ya gelen üreticilerden 83...

Örnek Fındık Bahçeleri ile Verim Arttırılacak

Samsun'un Terme ilçesinde fındık üretiminde veriminin arttırılması için gerçekleştirilen projenin toplantısı gerçekleştirildi. Kalitenin artırılması için "Örnek Fındık Bahçesi Projesi" iş birliği protokolü imza töreni...

Fındık Aynı Kalırken Her Şey %100 Arttı

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Beşikdüzü ilçesinde yer alan fındık üreticilerini ziyaret etti. İlçede üretilen Giresun kalite yüksek randımanlı fındığın tüccar tarafından...

Fındık Kurutma Mesaisi Sürüyor

Ordulu üreticiler fındıklarını kurutmak için hava sıcaklıklarının yükselmesini beklerken yüksek kesimlerinde yağışlı hava etkili oldu. Fındıklarını kurutamayan üreticiler, boş...

Ulusal Fındık Konseyi’ne Eleştiri

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ulusal Fındık Konseyi’ni eleştirdi. Adıgüzel, “Biz oy hesabı ile konuşmuyoruz. Biz borsada emek satmıyoruz. Kar zarar...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol