Değerli Dostlar,
Bundan yaklaşık 1 ay önce bir yazı yazdım ve dedim ki TMO da fiyat garantisi var, ay sonunu görelim yeni mahsulün durumuna göre kararımızı verip haziranda malımızı en kötü TMO’ya satarız. Sizlerde son 1 haftaya kadar bu çağrıya uydunuz ve çok az piyasaya, çok azda TMO ya malınızı satarak bir denge oluşturdunuz. Bu denge TEKEL’cilerin 8 liradan fındık alma hayallerini suya düşürdüğü gibi, 10.50 brüt fiyat dan malınızı satma imkanını bile doğurdu. Sonra ne oldu da son bir haftada tekrardan fiyat dalgalanması oldu ve TMO’ ya satışlarda belirgin bir artış oldu? Size yazdıklarımı dikkatli okuyun da üzerimize oynanan oyunun boyutunu görün.

Dostlarım 2017 mart ayı başında çiçek sayma bahanesi ile Doğu Karadeniz fındık ihracaatçıları birliğinde ilk 10 sırayı alan firma sahiplerinin bir kısmı kendi oluşturdukları çok da sıhhatli olmayan bir yöntemle Çarşamba- Trabzon arasında yanlarında yancılık yapan bir takım insanlarla her gün sosyal medyada resimler yayınlayarak dedikodu yayarak yeni mahsulün 850 bin ton üzerinde olacağını yayarak aynı zamanda buna inanarak da geçtiğimiz mart ayından gelecek ocak ayına kadar alivre mal sattılar. Bu firmaların sayısı dediğim gibi 3-5 firma. Sonra ne oldu havalar soğuk gitti, don oldu, hastalık oldu ve beklenen doğum gerçekleşmedi. Bu kez yolu değiştirdiler batı Karadeniz’ de çok üretim olacağını yine sosyal medyada yayınladıkları röportaj resim vs. ile kamuoyunu yanıltarak kendilerine avantaj sağlama yoluna gittiler. En büyük TEKEL ise zaten bu olanlardan ziyadesiyle memnun. Ne kadar ucuz mal ederlerse o kadar karlarını artıracaklarını düşünüyorlar. Yalnız bu firmanın yeni yöneticileri cin olmadan adam çarpmayı öğrenmişler dikkatli olsunlar, bu fındık son 50 senede o kadar cinleri yok etti ki onun ne yaşı nede tecrübesi bunları anlamaya yetmez. Bu fındık işinin matematikten ibaret olmadığını anladığı zaman muhtemelen yerine yeni bir CEO gelmiş olacaktır. TEKEL firmanın değerli yöneticilerine sesleniyorum başkalarından öğrendiğiniz bu ayak oyunlarını bırakıp piyasanın ve üreticinin gerçeklerine göre hareket ederseniz hem siz hem de biz kazanırız. Uygulamaya çalıştığınız adı değerli kendinin ne olduğu belli olmayan tarım projenizi uygulayacak üretici bulamayacağınızı ve ileri yıllarda Türk üreticisinin üretim kaybının öyle Gürcistan da 20 senede oluşturduğunuz bahçelerden elde ettiğiniz 1-2 bin ton fındıkla kapatamazsınız.

Şimdi gelelim meselemize bu alivre satan arkadaşlar hem TMO’nun alıcı olarak piyasa girmesinden hem de düşündükleri fındıkların dalda oluşmadığını görmeye başladıkları andan itibaren ellerinde alıcıyı ürkütmemek için son koz olan geçen hafta Hindistan’ da toplanmış olan INC toplantısında tüm dünyada beklenen fındık rekolteleri toplantısında Türkiye’nin yeni üretiminin çok olacağını açıklayarak ithalatçılara panik yaptırmamak bize de elimizde bulunan fındıkları yok pahasına sattırmak. Ancak bu arada tam toplantıya giderken Batı Karadeniz ihracatçılarından oluşan İstanbul birlik başkanlığı yeni mahsulün doğudaki arkadaşların söylediklerinden 110 bin ton eksik olacağı yönünde bir paylaşımda bulundu. Haliyle iki birlik yöneticileri arasında anlaşmazlık oldu ve en sonunda doğu tarafının bildirisi biraz kırpılarak 670 bin ton yeni bekliyoruz 50 binde bu yıldan devir olacak şeklinde dünyaya lanse edildi.

Bu arkadaşlar hemen fiyatları orada anlaşıp düşürme yoluna gittiler ama aklı selim üretici ve tüccar bu oyuna gelmedi ve son numaraları da tutmadı. Elinde mal olan üretici kardeşlerim doğru TMO’ nun yolunu tuttu, esnafta bunların söyledikleri yalan, ben dalda bu kadar fındık göremiyorum haziran sonunu bekleyeceğim dedi ve bugün itibarıyla 10 TL brüt fiyat dan fabrikacılar mal aramaya devam ediyorlar, bulamazlarsa 10.50 onu da bulamazlarsa 11 diyecekler.
Çünkü 12 HAFTA daha fındık ihraç olacak. 100.000 ton kabuklu fındık lazım. Ellerinde emanet dahil stoklarının olmadığı görülüyor, sonucu hep beraber göreceğiz.

Alivreci grup bu yıldan gelecek seneye fındığın 50-100 bin ton devir edeceğini söylüyor başta İstanbul birliği ve bizler bunun böyle olmadığını söylüyoruz. Bizim 1 yıldan bu yana bu platformda söylediğimiz rakamlar devlet kurumlarınca da söylenen rakamlardır. Takip eden arkadaşlar bilirler geçen yıl aynı INC toplantısında 602 bin ton mahsul olacak dediler, ben ne dedim bu rakam doğru değil manipülasyon amaçlı açıklanmış bir rekolte dedim. Tam bu yazımdan 1 ay sonra devlet 468 bin ton olarak açıkladı. Şimdide buradan söylüyorum bugünkü haliyle 2017 mahsulü Batı Karadeniz’ de 200 bin ton Doğu Karadeniz’ de de 350 bin tonu geçmez. Bu 700 bin ton rakamı telaffuz eden arkadaşlar dalın altına girip bakmamışlar sadece dalın uçlarına bakmışlar.

Giresun’da 100 bin ton fındık var diyorlar Giresun dan bizi takip eden varsa Allah aşkına buraya yazsın lütfen. Sadece TARSİM rüzgar hasarlarını belirlerken sigortalı arazide %20 hasar tespiti yaptı. Nasıl 100 bin ton olacak. Külleme özellikle ordu ve Giresun da çok yoğun olduğu söyleniyor nasıl olacak da bu afaki rakamlar fındık olup çuvala girecek.

Bu alivrecilerin bir tek amacı var elinizde bulunan fındığı sonuna kadar kendi istedikleri fiyattan alarak zararlarını kapatmak. Ayrıca gelecek yıl içinde sattıkları malın bir bölümünü kapatmak. Ben iddia ediyorum üretici ve manavlar bu tezgahı ancak siz bozarsınız, eski mallarınızı TMO ya satın yeni malınızı 1 ay daha bekletin dediğim gibi biz yanılırsak devlete götürür satarsınız. onlar elimizdeki fındığın fazla olduğunu söylüyorlar bizde HAYIR ancak ihtiyaç kadar var diyoruz. Biz yanılıyorsak SİGORTAMIZ DEVLET, onlar yanılıyorsa yandı gülüm keten helva.

Yarınınız bugününüzden iyi olsun esen kalın.

Kamil DURMAZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz