Fiyat bulmadığı için 2 yıldır fındığı bekleten Ordu Madeni Eşya ve Sanatkârları Odası Başkanı Necmettin Aktürk, “Bu fındığı ben kendim topladım, amele parası vermedim. Böyle yaptığım halde şu anda benim 60 bin lira zararım var.” dedi.

Çavuş Usta olarak tanınan Ordu Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Necmettin Aktürk, esnafın çok zor durumda olduğunu belirterek, “Neden derseniz zam yok diyorlar ama zam var. Bir araca bir conta takımı alıyorsun 30 liraya bir hafta sonra yine almak istediğinde adam ‘dolar yükseldi’ diyor 35 liraya satıyor. İstanbul-Ankara’dan malzeme siparişi veriyoruz adam bize ‘önce parayı gönder fiyatın ne olacağı belli değil’ diyor. Artı Ordu esnafı olarak biz biraz daha zor durumdayız. Burada esnafın hepsinin fındığı var. Ben kemdi bahçeme 3 bin lira masraf ettim ama fındığı o fiyata satamıyorum.  Gübre fiyatları aldı başını gidiyor ama fındık fiyatları geriliyor.” dedi.

Bu fiyata fındık satamam

Düşük fiyatın ruh hallerini de olumsuz etkilediğini aktaran Aktürk, “Bu fiyata bir istikrar olmadığı zaman Ordu’daki esnafların işi tamamen bitmiştir. Halk ‘önümüzde bir seçim var evet mi hayır mı oylanacak burada bize bir el atan olur’ diye düşünüyordu ama Allah yukarıdakilerden razı olsun fındık hepten geriledi, 10 Lira’nın da altına düştü.  Ben 2 yıldır fındığı bekletiyorum. Neden satmadın dersen ben köye bir inşaat başlattım. Onun için 5,5 ton fındığı bekletiyorum. Bu fındığı ben kendim topladım, amele parası vermedim. Böyle yaptığım halde şu anda benim 60 bin lira zararım var. Amele parası verinin zararı ne kadar onu bilemiyorum.” diye konuştu.

“Neden parayı 3-5 kişi kazansın?”

Bir an önce bu fındığa çözüm bulunması gerektiğini dile getiren Aktürk, “Karadeniz’in havası, suyu yaşamı fındıktır. Kim bu fındığa çözsüm bulursa bu memleketin oyunu o parti alır. Ben başka illerden yeni geldim. Orada adam tarladan bir yılda birkaç kez ürün alıyor. Ama biz bir kez fındık alıyoruz.  Karadeniz’i fındık olmadan düşünemiyorum.  Ben fındığın fiyatının 20 lira olsun istemiyorum ama 10 lira da olsun istemiyorum. Çünkü hepimiz bilgisayar kullanıyoruz. Fındıktan ne kadar kazanıldığın biliyoruz. Niye bunu üç beş kişi kazansın? Niye devlet buna bir el atmasın?” şeklinde konuştu.  ŞENOL KORKMAZ-ÖZEL HABER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz