grafik

İtalya’nın Cuneo şehrinde 1.300 şirket tarafından yaklaşık 13.000 hektar tarım alanında senelik ortalama 14 bin ton fındık üretimi gerçekleştirilmektedir. Son zamanlarda Cuneo’daki fındık üreticilerinin sorunları, Türkiye’deki fındık üreticilerinden çok da farklı değil. İtalyan üreticilerin fındık fiyatları durağan ve aşağı yönde değer kaybetmiş durumda. Üreticilerin tabiriyle fındık fiyatları serbest düşüşte.

Aslına bakılırsa aşağıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere dolar olarak bakıldığında Türk fındığı da TL değerinden çok daha fazla değer kaybetmiş durumda.

İtalyan Fındık Üreticileri Dertli

Eylül sonunda 25 TL üzerini gören Türk Fındığı, aynı dönemde 3,22 USD üzerinden alıcı bulmasına rağmen bir ara 2,90 USD civarını gördü ve şu sıralar 23,00 – 23,50 TL aralığında alıcı bulmakta. Bu da, Türk fındığı da dahil olmak üzere global fındık piyasasında bir gerilemenin ve fiyatlarda azalışın olduğunu gösteriyor.

Gazeteci Stefano Rogliatti, bir belgesel çekimi için gelmiş olduğu Türkiye’de fındık sektörünü hangi koşullarda üretim yapıldığını gözlemleme imkanı bulmuş. Gözlemleri sonucunda Türkiye’de fındık üretimi hakkında eleştiri gerçekleştirmiştir. Rogliatti, “Cuneo fındık sektörüyle haksız koşullarda rekabet eden Türk fındığının, sömürü koşullarında, son derece farklı ve riskli yöntemlerle üretildiğini görüyoruz. Nemli iklim şartlarında üretilmesine rağmen çok ilkel koşullarda yapılan kurutma sistemleri, ilkel nakil yöntemleri ve daha da fazlası” şeklinde üretimi yorumlamıştır.

Kendi ülkesindeki üretim koşullarıyla karşılaştırmada bulunmuştur. “Cuneo’nun gastronomik mirasının devamı olarak büyük bir mükemmellikle üretim yapılırken fiyatlardaki bu durum çelişkili ve sürdürülemez. Bu durumu ortaya koymak ve yetkililerin dikkatini çekmek için hazırladığımız belgesel ile de gerçeğin farkına varılacaktır ve çiftçilere adil bir ücretlendirme ve onların çalışmalarına devam edebilmeleri için somut destek verilmesini sağlayacaktır.”

Güncel fındık fiyatları için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz