İtalyan fındığının desteklenmesi isteyen italyanlar Avrupa Parlamentosuna tasarı sunarak Türk fındığının ‘aflatoksin’ maddesi içerdiğini iddia ederek karalama politikasına başladılar. İgili tasarıya ise sektör temsilcileri sert tepki göstererek “Bu ahlaksız ve kabul edilemez bir durum. Dertleri fiyat kırmak” dedi.

Türk fındığının gölgesinde kalan İtalyanlar bel altı vurmaya başladı. İtalyanların amacı Türk fındığının ‘aflatoksin’ içerdiğini söyleyerek AB ülkelerine ihracatını sınırlamak. Bu şekilde İtalyan fındığı değer kazanacak ve daha fazla gelir elde edecekler. Bununla kalmayıp İtalyan fındık üreticilerinin Türkiye’ye karşı desteklenmesi istendi. Karadeniz bölgesinde on binlerce kişinin geçimini sağladığı fındık üzerinde oynanan oyuna bölgenin milletvekilleri sert tepki gösterdi.

Bu BİR BAYATLAMIŞ BİR TAKTİKTİR

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk konuyla ilgili sert tepki göstererek, “Bu bayatlamış bir taktik. Karadeniz fındık üretiminde dünya lideri. Bunu tüm dünya kabul ediyor ve Avrupa’daki çikolata üreticileri bunu zaten biliyor. Bunu çok iyi bilenlerden bir tanesi de İtalya. Bir takım gerçek dışı iddialarla Türk fındığının değerini düşürmeye çalışıyorlar. Tarım Bakanlığı ve sektör temsilcileri ile gerekli tedbirleri almak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz