Kamil Durmaz’ dan fındık sektörü ile ilgili çok ses getirecek çarpıcı açıklamalar

Google News

Değerli Fındık Üreticisi Dostlarım ;

Belirli bir süre yazı yazmayayım diye düşünüyordum ama yapılan yorumları görünce bir defa daha sizleri aydınlatayım düşüncelerimi aktarayım istedim.

Takip eden arkadaşlar bilir geçen hafta yazdığım yazıda verilen bu fiyatın asla yeterli olmayacağını ve bir anlaşmaya kurban gittiğimizi anlatmıştım. Bu düşüncemden geri adım atmadım aynı yerdeyim , ancak ele geçen parayı 9.25 olarak beyan etmiştim onlarda sanırım bizim bu yazdıklarımızı okuyorlar net 9.80 TL olacak şekilde bir uygulamaya gittiler. Kesintileri sadece stopaj olarak uyguluyorlar bu kötünün iyisi.

Dostlarım yorumlarınızda diyorsunuz ki ne oldu tüccarda da 10 TL neden TMO ya verelim. Bunun nasıl olduğu ile ilgili sizleri düşünmeye sevk ediyor ve yazdıklarımı dikkatlice yorumlamanızı rica ediyorum.

1- 14 nisan günü serbest piyasa yeni fındık için 9 TL eski fındık için 8 TL fiyat biçmişti .
2- 17 nisanda TMO kararı belli oldu piyasada bir dünya tezvirat yapıldı Malum firma fiyatını 9.25 olarak beyan etti, diyeceksiniz ki o kim o en büyük alıcı yani TEKEL!!
3- Hafta ortasında fiyatın 10 TL olduğu ama kesintilerin çok olacağı yayıldı
4- 24 nisan TMO alıma başladı ve fiyatın 50 randıman 9.80 TL olduğu belli oldu ve de eski yeni fark etmiyor.
5- Serbest piyasa bugün net 10 TL demeye başladı.

Yukarıda yazdıklarımdan yola çıkarsak baştan beri söylediğimiz bir şey vardı oda bizim bir güvenceye ihtiyacımız var ona sahip olursak kendimizi kurbanlık koyun gibi kestirmeyiz. diyorduk, Fiyatı yeterli olmasa da bir güvenceye kavuştuk , yeter yetmez bunlar ayrı bir tartışma konusu ama şunu gördük 1 HAFTADA TMO YA GİDEN FINDIK BELKİ 50 TON AMA PİYASA %10 YUKARI , bunun bir tek sebebi üreticinin yeterli güvenceye kavuştuğunda spekülasyonlardan etkilenmediği ve ürününü daha uygun fiyatlara satabilme imkanına sahip olduğu.

Dostlar çok basit bir direnç gösterdiğimizde bizimle oynayamayacaklarını gördük.14 nisan günü neden 9 TL bugün neden 10 TL ? Bir tek sebebi var devletin müdahale kararı. Tekraren söylüyorum yeterlimi kesin HAYIR ama piyasaya etkisi çok açık, o bakımdan alınan yolun küçümsenmemesini rica ediyorum aksi takdirde önümüzde ki sene için yapılan hesapları ben biliyordum sizde bilin 7 TL karşılığı alivre satıyorlardı şimdi hepsi dut yemiş bülbüle döndü.
Şimdi sizlere başka bir olayı anlatayım. Son bir haftada gerek Batı Karadeniz gerekse Doğu Karadeniz bölgesinde kısmi kar yağışı kısmi kırağı yağışı ve yer yer yaşanan don olayları mevcut. Bu olayların ürün üzerindeki etkileri 15 gün sonra net olarak görünecektir. Sizlerden ricam elinde malı olan esnaf ve üretici kardeşlerim, bu süreçte mal satmaya acele etmeyin eğer daldaki ürün zarar gördüyse elinizdeki malın değerini iyi bilin, toplamda %30 luk bir hasar fındık için büyük hasar demektir. Rekolte çok düşer, ayrıca külleme ve sıcak hava etkilerini de göz önünde bulundurursak çuvala girecek yeni mahsulü kimsenin bilmesi mümkün değil. Bugüne kadar durdunuz 1 ay daha durun dalın durumunu net görün, baktık ürün yeterli veya fazla sorun değil devletin fiyatı orada GARANTİ gider oraya malınızı satarsınız, yok düşündüğümüz gibiyse bana teşekkür edersiniz, çok bunaldın 10 gün sonraya borcun var git randevu al erinme kolaycılığa kaçma aynı fiyat olsa bile bu yapıya bir ders vermek amaçlı git fındığını devlete sat, en azından bu fındık satışa sunulmayarak yeni mahsul fiyatına zarar veremeyecek, sistemin eline geçsin. TMO benim babamın malı değil ben size bir gerçekten bahsediyorum, bu kararlılığı gösterirsek inanın bana önümüzdeki günlerde bunun meyvesini göreceğiz.

Bu TEKEL ve yandaşları ; bu yandaşlar sadece oraya fındık satanlar değil, diğer ihracatçı sanayiciler içinde kullandığım bir tabir. Kendi aralarında 20 kişilik bir topluluktan ibaret ama para güçleri medya güçleri beraber hareket ettikleri fabrikacı ve manavlarla birlikte bir güç oldukları kesin. Onlar her türlü çıkarlarına uygun yaygarayı en etkin biçimde tabana ulaştırıyorlardı şimdi tezgahları bozuldu, canları inanın çok sıkkın ellerinde oyuncakları alınmış bebekler gibi mızmızlanıyorlar, daha 15 gün öncesine kadar yaydıkları yaygara ile bu seneden gelecek seneye çok fındık devredecekti fiyat 8 TL olacaktı , alıcı yoktu , gelecek fındık çoktu.

ŞİMDİ NE OLDU ?

Bakın ben size söyleyeyim bu yalanlarla elinde malı olanları ürkütmek, yok pahasına ellerindeki malı almak, daha evvelden sattıkları için çok para kazanma amaçlı spekülasyondu. Bizim ve sizin de çok iyi bildiğiniz gibi elde bulunan fındık ancak ihtiyaca yetecek kadar bana göre yetmeyecek ama bunlar olduğundan fazla göstererek spekülasyon-manüplasyon yapmak gibi her türlü aracı kullandılar, bırak fazlaysa devlet alsın piyasayı regüle etsin fiyat dolar bazında zaten %50 düşmüş Allahtan korkun daha nereye düşüreceksiniz bu üretici sizin düşmanınız mı? Kazandığınız paranın var olan servetlerinizin aracı bu beğenmediğiniz fındık ve üretici. Neden devleti yeriyorsunuz ?Madem fazla , madem satılmıyor bırak DEVLET alsın yağ yapsın Suriyeliye 25 milyar harcayan devlet fındıkçı içinde 1 milyar harcasın hazımsızlık neden ?

Sevgili Dostlarım şu anda moral üstünlüğü elinde mal bulunduran üreticide. Sizin aceleniz yok gelecek ay satarsınız ama kontratla çikolata olmuyor, ucuz satan alivreciler düşünsün, siz sabretmeye devam edin onlar gelip sizi bulurlar. TEKEL firmasının yeni yönetcilerine de söyleyeceklerim var ama başka bir yazıda İnşallah.

Esen kalın.
Kamil DURMAZ

En Son Haberler

Tomakin Fındık Açıklamasının Çarpıtıldığını İddia Etti

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in yapmış olduğu açıklamasında AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, konunun çarpıtıldığını söyledi. Tomakin, tamamen fındık üreticisini...

TARSİM Fındık Üreticisini Mağdur Ediyor

Ordu’dan alınan bilgilere göre fındık üreticisi fındığını riske atmamak için TARSİM’e sigorta yaptırdığını ifade etti. Fındığının yandığını tespit etmesi sonucunda çiftçi TARSİM’i...

Fındık Üreticisi Düşük Fiyattan Satışa Zorlanıyor

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındık üreticisine dikte edici yapılan açıklama hakkında konuştu. Adıgüzel, Ak Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin’in ‘size...

Fındık Hasarı Tespit Edildi

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça yaşanan soğuk hava şartlarının fındık bahçelerinde hasara sebep olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde meydana...

Fındık Fiyatları Kader Olmamalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’ı ziyaret etti. Torun, Türkiye’de iki Trakya büyüklüğünde...

İlgili Haberler

2 YORUMLAR

  1. Simdi fatsa ziraat odasi baskani eski findigi tmo almiyo diye aciklama yapmisti tmo nun aldığını bilildigi halde fiyasada algi olusturmak istedi bu kopek kimin kopegi kim buna kıs kıs diyo bunu savcilarin bulmasi gerekiyo bunlari ait oldugu yere barinaga koymak gerekir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol