Fındık fiyatlarının inişli çıkışlı ve genel olarak düşük seyri sadece Fındık şehirlerini değil tüm dünya piyasasında olumsuzluklara yol açıyor. Karadeniz PERDER Başkanı Osman Kalafat, “Üretici para kazanamayınca yerel esnafın da yüksek cirolar yapması mümkün değil. Bu nedenle Doğu Karadeniz’de fındıktan kaynaklı bir daralma da var” dedi.

Karadeniz PERDER Başkanı Osman Kalafat, “Dünya piyasasında oluşan krizin yanı sıra bu yıl fındık fiyatlarının düşük olması yerel marketleri büyük oranda etkiledi. 2017 yılının ilk üç ayında istediğimiz ciroları yakalayamadık.” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Karadeniz Perakendeciler Derneği (PERDER), Ordu ve Giresun üyeleriyle bir araya gelerek değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Bir otelde düzenlenen toplantıda perakendecilerin bu yıl geride bıraktığı üç ayını değerlendiren Karadeniz PERDER Başkanı Osman Kalafat, dünyada ve yerelde gelişen olayların ekonomiyi etkilediğini açıkladı. Geride bırakılan ocak, şubat ve mart aylarının istedikleri gibi geçmediğini belirten Kalafat, “2017 yılında referandum, Suriye krizi ve dünya piyasalarında oluşan kriz nedeniyle tüm perakende sektörü gıda perakendesi hariç ciddi bir kriz yaşıyor. Bu krizden tabi ki biz yerel perakendeciler olarak etkilendik.  Etkilenmememiz mümkün değil. Fındıkta da çok ciddi bir sıkıntı var. 2016 yılında fındığın az olması nedeniyle maliyetler çok yüksek. Ancak fındıkta uluslararası tekellerin zorlaması nedeniyle fındık fiyatları şu anda 9-10 lira civarında seyrediyor. Üreticinin bu durumda para kazanması mümkün değil. Ordu ve Giresun’da biliyorsunuz tarıma dayalı bir ekonomi var. Üretici para kazanamayınca yerel esnafın da yüksek cirolar yapması mümkün değil. Bu nedenle Doğu Karadeniz’de fındıktan kaynaklı bir daralma da var. Türkiye’deki genel krize ek olarak bunu da yaşıyoruz.” diye konuştu.

Geçen yıl % 13 büyüme yaşandı

Geçtiğimiz yıl sektörde daralma olmasına rağmen büyüme yaşandığını ifade eden Kalafat, “2016 yılında genel bir daralma olmasına rağmen yerel perakende yüzde 13 gibi bir büyüme kat etti. Ordu ve Giresun ölçeğinde ciddi anlamda istihdama katkı sağlıyor ama rekabet ettiğimiz uluslararası zincirlerin çok az sayıda insan çalıştırması nedeniyle maliyetleri düşük.  Bizim maliyetlerimiz fazla istihdam nedeniyle yüksek. Kiralarımız yüksek. Bu nedenle işletme giderlerimiz sürekli yükseliyor. Piyasadan aldığımız pay ise aynı oranda büyümeyince karlılığımız düşüyor.” şeklinde konuştu.

Kalafat, bu yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinden de umutlu olduklarını sözlerine ekledi.

SORUNLARIMIZ BİRLİKLE AŞILIR

Yerel market sahibi Burhan Biçer de, sektörde yaşanan sıkıntıların birlik ve beraberlikle aşılabileceğini belirterek, şöyle konuştu: “Perakende sektörü 2017’de ulusalların daha sert ve daha fazla şube açmasıyla mücadele ettiğinden dolayı yerel zincirler olarak bizler biraz daha sıkıntılı geçirdik. Gelecekten umudumuz var tabi ki ama rekabet bizim market sektöründe, perakendeciler sektöründe bayağı sıkıntılı geçiyor. Maliyetler çok yüksek olduğu sürece bu sıkıntılarımız da devam edecek.  Bu sıkıntıların birlikle ve beraberlikle aşılması gerektiğini düşünüyorum. Bireysel olarak bu konunun üstesinden gelinebileceğini düşünmüyorum. Bizler de bir araya geldiğimiz zaman bu konuları tartışmamız lazım. Bu konuda ne yapabiliriz, nasıl aşabiliriz, üretici firmalar veya dağıtıcı firmalarla bu konuları gerçekçi olarak konuşmamız gerekir. Bugün firmalar hala 2-3 yıl önceki gibi kar marjlarını düşük olarak rekabet yaptırmak istiyor.  Bu da bizim için sıkıntı. Neden? Çünkü maliyetler yukarıda. Kiralarımız çok yukarıda. Bundan dolayı da geçtiğimiz yıla göre bu yıl üç ayımızı biraz daha sert geçirdik. İnşallah 2017 yılının orta ve sonlarına doğru yılı en azından düşük de olsa bir büyümeyle geçirmemiz lazım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz