Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, “Fındık fiyatında yaşanan istikrarsızlık tekelleşmeden kaynaklı ve bu duruma Rekabet Kurulu tarafından acil olarak tedbir alınmalı” dedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık fiyatında yaşanan istikrarsızlığın tekelleşmeden kaynaklı olduğunu, bu duruma Rekabet Kurulu tarafından acilen çözüm bulunması ve tedibir alınması gerektiğini savundu. Karan, yaptığı bu yazılı açıklamada, fındıkta yaşanan sorunların günlük müdahalelerle çözülemeyeceği, üreticinin umutsuz ve mutsuz olduğunu öne sürdü.

Serbest piyasada fındık fiyatında birtakım oyunlar oynandığını düşündüğünü ileri süren Karan, şöyle devam etti:”Fındık sektöründe yaşanan fiyat istikrarsızlığının ana kaynağı sektördeki tekelleşme ve sonunda yaratılan sömürü kartelidir. Bu kartel gün geçmiyor ki yeni bir senaryo üretmekten geri kalmıyor. Daha önceki yıllardaki alım politikasında değişiklik yaparak, sektörde ticaret yapan manavları devre dışı bırakmak için filmi yeni baştan yazmaya devam ediyor. Manavların kamyonlarını üç günde deposuna boşaltması, ödemeyi yavaştan alması ve fiyatlarda düşürülmeye gidilmesi bu filmin bir parçasıdır.”

Rekabet Kurulunun acilen devreye girmesini isteyen Karan, “Bu filmleri köydeki çiftçi bile bunu görebilirken, acaba Rekabet Kurulu bunu görüp tespit edemiyor mu ya da tespit etmeyi istemiyor mu? Türk fındığı ve üreticisinin geleceği için artık bu tekelci zihniyete son verilmelidir. Fındık fiyatında yaşanan istikrarsızlık tekelleşmeden kaynaklanıyor ve bu duruma Rekabet Kurulu tarafından acilen önlem alınması gerekiyor.” ifadesini tekrar tekrar vurgulayarak kullandı.

“Halen emanetin önüne geçemedik”

Karan, üreticilere de uyarılarda bulunarak, şunları dile getirdi: “Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti ama halen emanetin önüne geçemedik. Emanete bırakılan bir kilo fındığın bile tekelcilerin deposuna gittiğini unutmamalıyız. Üretici olarak emanete fındık bırakmaya devam ettiğimiz sürece sömürülmeye ve ezilmeye mahkumuz. Emanete fındık bırakan üreticilerimiz şunu iyi bilsinler ki teslim ettiği günkü fiyattan daha yukarı bir fiyata ürününü bozduramayacaktır. Böylece sadece tekelcilerin ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca emanete bırakılan her fındık, diğer üreticilerin hakkını gasp etmek demektir.” AA

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz