Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliğince, geçtiğimiz yıla göre düşük seyreden ihracata rağmen gelecek aylarda bu durumun Türkiye’nin lehine olacak şekilde değişeceğinden umutlu oldukları belirtildi.

İç ve dış piyasada fındık almak isteyenleri harekete geçirecek bir arz istikrarı oluşmaması nedeniyle ihracatta düşüş yaşanmaktadır.

Gelecek aylar için umutlu bir beklenti olduğu açıklamasında, “Tüm olumsuz şartlara rağmen önümüzdeki aylarda bu mevcut tablonun ülkemiz lehine değişeceği, Türk fındık sektörünün bilinen gücü ve ihracatçılarımızın dünya çapındaki prestijinin bu sorunların da üstesinden geleceğine dair umudumuzu ve çalışma azmimizi korumaya devam ediyoruz” şeklinde bahsedildi.

“2020 ürünü rekoltesi, ülkemizde orta düzeyde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl çok yüksek olan üretimden kalan devirle birlikte, 2019-2020 sezonuna yakın bir ihracatı gerçekleştirecek kadar fındık mevcut. Türkiye’deki 2020 rekoltesinin orta büyüklükte olmasının aksine tüm rakip üretici ülkelerde, özellikle İtalya ve ABD’de rekor üretimler gerçekleşmiştir. Ülkemizde fındık sektöründe yaşanmakta olan ve arz talep dengesinde arz neredeyse durma noktasında. Bu durum ise rakip ülkeler tarafından fırsata dönüştürülmüştür. Hayal bile edemeyecekleri ihracat artışları seviyelerine ulaşmışlardır. Bu ilave elde ettikleri pay, kesinlikle Türk fındığını global çaptaki pazarından eksilmiştir.”

Yapılan açıklamada, Covid-19 sürecine de değinildi.

“Baştan beri endişeli olduğumuz ve sürekli dikkat çektiğimiz pandemi kaynaklı muhtemel iç ve dış talep düşüşünün ise tahminlerimizin de çok üzerinde gerçekleşeceğini üzülerek görmekteyiz. Bu krizin daha da ileri düzeyde ve uzun süreli olarak derinleşme ihtimali de maalesef mevcuttur. İhracatımızdaki düşüş trendinin bölge istihdamına olumsuz etkileri kısa sürede hissedilmeye başlanmış, birçok fındık kırma ve modern işleme tesisleri kısmen üretimi durdurmuş veya ancak düşük kapasiteyle çalışabilmektedirler” şeklinde yer verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz