Fındık konusunda açıklamalarda bulunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, üreticilere Anayasa değişikliği’nin ülke’nin hangi sorununu çözüyor ki fındığın sorunlarını çözsün şeklindeki ifadelerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu üreticileri Fındığın ve üreticinin hakettiği değeri bulması için hayır oyu vermeye davet etti.

550 milletvekili bana göre fazla. Normali 450’dir, şimdi 600’e çıkarıyorlar. 550 milletvekili bize yetmiyor 600 milletvekili olsun diyorsanız gideceksiniz evet oyu kullanacaksınız. ‘Olur mu efendim 600 milletvekili 187 Trilyon para ödeyeceğiz gerek var mı buna’ diyorsanız gideceksiniz hayır oyu kullanacaksınız.

Bana sorarsanız niye 600, niye 187 Trilyon Lira? Eğer bu paraya birisine vereceksen götür fındık üreticisine ver kardeşim. Fındık üreticisi burada. Ekiyor, biçiyor alın teri döküyor. Evet ekiyor, biçiyor, gübreliyor alın teri döküyor buyurun fındığın fiyatına bakın. 187 Trilyonu götüreceksin ek milletvekillerine vereceksin fındık üreticisi gene perişan vaziyette.  

Ha diyorsanız ki fındık üreticisi olarak ‘ya zaten biz perişanlığa alıştık açlığa da alıştık dolayısıyla biz gidelim evet oyu verelim’ diyorsanız kaderinizi kendiniz çizmiş olacaksınız. ‘Hayır 187 trilyon bizim cebimizden çıkmamalı ya bu ülkede açlık var yokluk var sefalet var ürün üretiyoruz dünyada bir numarayız karşılığını almıyoruz bu para bize verilmeli’ diyorsanız gideceksiniz hayır oyu kullanacaksınız. Bu kadar basit.  

Hepimizin düşünme zamanı. Dedim ya bunun A partisi B partisi ile ilgisi yok. Fındık üreticilerinin tamamı A partisinden değil tamamı B partisinden değil. Her partiden fındık üreticisi var. Ama fındık üreticilerini ortak sorunu var fiyat.  Her partini ortak sorunu var.

Şu soruyu da kendinize sorun; ‘bu anayasa değişikliği memleketin hangi sorunun çözüyor, hangi sorununu?’ Bir Allah’ın kulu çıkıp desin ki şu sonunun çözecek. Fındık üreticisinin sorunun mu çözecek? Yok. Taşeron işçini sorununu mu çözecek?  Yok böyle bir şey.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz