Kozalak Akarının En Çok Görüldüğü Fındık Çeşitleri

Google News

Nisan ayı içinde yapılması gerekenler anlatılıp uygulamalar yapılıyor. Akçaabat Ziraat Odası Teknik Hizmetler Birimi ziraat mühendislerimiz pandemi döneminde  sosyal mesafe kurallarına uyarak saha çalışmalarına devam ediyor.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu üreticilerimize uyarıda bulunuyor. “Mühendislerimizin yaptığı   üretici arazi ziyaretlerinde fındık kozalak akarının çok fazla olduğu görülmüştür. En çok kozalak akarlarına tombul, mincane, uzunmusa ve kara sivri gibi çeşitlerde rastlanmıştır. % 70‘e yakın zarar teşkil etmektedir. Mühendislerimiz üreticilerimize gerekli mücadele yöntemlerini anlatmaktadır. Ekonomik kayıplara da neden olan bu kozalak  akarı zararlısı ile mücadele etmemiz şart. Mücadele edilmezse daha çok zarara neden olabilecektir“  Açıklamasında bulundu. 

Gözlerde Kozalaklar Olmasaydı Meyve Olacaktı

Akçaabat Ziraat Odası Teknik Hizmetler ziraat yüksek mühendisi Mehmet Yaşar Özdemir kozalak akarı ve mücadelesi hakkında konuştu.

Kozalak akarı özellikle meyve gözleri üzerinde oluşmaktadır. Aslında her kozalak olan göz bir çotanak demektir.  Bu meyve gözlerinde kozalaklar olmasaydı meyve olacaktı. Kozalak akarı meyve ve çiçek dökülmelerine neden olur, çiçek gözlerini tahrip eder ve sürgünlerde uç kurumalarına neden olur. Bunun sonucunda kozalak akarı zararı ekonomik olarak rekolte kayıplarına yol açmaktadır. Fındık önemli bir ihracat ürünümüzdür. 

Genel olarak baktığımızda ürün kayıpları ihracat gelirlerinde de kayıplara neden olmaktadır. Bunun için önlem almamız lazım. Tavsiyemiz kozalakların görülmeye başladığı dönemden (yapraksız dönemde) yaprakların oluşmaya başladığı döneme kadar kozalakların elle toplanıp arazi içine atılmasıdır. Kesinlikle yakılmamalıdır.

Akarlar kozalak içinde olduğunda kimyasal ilaçlar etki etmez.  Akarın kozalağı terk ederek yeni gözlere gitmeye başladığı dönemde, fındığın fenolojisine göre ilaçlama zamanı belirlenip mücadeleye başlanmalıdır.  Bu kozalaklar toplanmazsa ya da kimyasal mücadele edilmezse, kozalak içindeki akarlar fındık meyvesinin mercimek iriliğine geldiği zaman yani yapraklanmanın 4- 4,5 yaprağa ulaştığı nisan ayı içinde ve mayıs ayı ilk 10 günü çıkışlar yapıp sürgün uçlarına gidecek ve orada sürgünlerin kurumasına neden olacaktır. 

Eğer bir dalda 5 ve üzeri kozalak akarı varsa nisan ayının sonu mayıs ayının ilk haftası gibi kimyasal mücadele yapılmalıdır. 20 gün sonra ikinci bir ilaçlama daha yapılmalıdır.  İlaçlama bütün bitkiyi kaplayacak şekilde ve havanın serin saatlerinde yapılmalıdır.  İlaçlama sırasında koruyucu ekipmanlar kullanılmasına dikkat edilmelidir.  

Kozalak akarı ile kimyasal mücadelede bakanlık onaylı   % 80 kükürt veya kalsiyum polisülfür içerikli ilaçlar kullanılabilir.  Bu ilaçlar ile  hem kozalak akarına karşı hem de küllemeye karşı mücadele edilmiş olur.  Saf kükürt  kullanılacaksa 100 litre suya 400 gram , Abamectin 18 g/l EC aktif maddeli ilaç kullanılacaksa 100 litre suya 25 ml , kalsiyum polisülfür 380 g/ L(fungisit ve akarisit)  aktif maddeli ilaç kullanılacaksa 100 litre suya 500 mililitre kullanılmalıdır.”

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

Fındık için Zirai Dona Tehlikesi

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık tarafından konuyla ilgili olarak açıklama yaptı. Bölgemiz bu geceden itibaren soğuk havanın etkisi altına...

“Çiftçi Böyle Bir Beceriksizliği Hak Etmiyor”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında mevsimlik tarım işçilerinin sorularına dikkat çekti. Meral Akşener, Tarım ve Orman Bakanı Bekir...

Fındık Fiyatları Üreticinin Beklediği Gibi Olmadı

Kabuklu tombul fındığın kilogramı haftayı yine düşüşle kapattı. Serbest piyasada fındık fiyatı haftaya 24 liradan başlamıştı. Serbest piyasada fındık fiyatı 25 kuruş...

“Fındık Üreticisinin, Tekelci Sermayeden Çektiği Nedir?”

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TMO’nun yıl boyunca alım yapması gerektiğini belirtti. DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Fındığımıza sahip çıkan...

FİSKOBİRLİK İvme Kazanacak

AK PARTİ Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sakallı, FİSKOBİRLİK'e ziyarette bulundu. Burhan Sakallı, AK Parti’nin geçen ay gerçekleştirdiği...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol