Külleme Şekil Değiştirdi

Google News

Küllenme hastalığı şekil değiştirerek etkili olmaya devam ediyor. Ne sebeple meydana geldiği ayrı bir tartışmanın konusuyken henüz küllenmeyle mücadelede etkili bir ilaç yok. Hava şartlarının dengesiz seyretmesi küllenmenin gelişebileceği ortamı oluşturuyor. Ancak kesin olarak hastalığın kaynağı bulunamadığı için şifa olacak bir maddenin bulunması da  gecikiyor. 

Fındığın son yıllarda baş belası haline gelen ve zararları ciddi boyutlara ulaşan külleme hastalığı, bu yıl bahçelerde şekil değiştirerek etkili olmaya başladı.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, külleme hastalığının önceki yıllarda yapraktan meyveyi vurduğunu fakat bu yıl ise direk meyveyi vurduğunu belirterek, “Henüz külleme hastalığına karşı ruhsatlı ilaçta olmadığını” söyledi.

Bizim hala külleme hastalığına karşı bir molekülümüz ve ruhsatlı ilacımız yok diyen Şensoy, “Geçici ruhsatlı ilaçla, külleme hastalığıyla mücadele ediliyor. Dünya’da da Türkiye’de de fındıkta külleme hastalığında şu molekül etkilidir denilen bir madde yok.” Diye konuştu.

Külleme için ilaç aranıyor

Külleme hastalığına karşı ilaç konusunda çalışmaların yapılmaya devam ettiğini de söyleyen Şensoy, “ama hala bir ilaca fındıkta küllemede kullanılır diye yazamadılar. Geçici ruhsatlı ilaçla mücadele yapılıyor. Fındık ilacında mesela hangi konuda ruhsat aldığı hangi alanda etkili olduğu yazılıdır. Ama külleme hastalığı için kullanılan ilaçta bu yok.” Dedi.

“Dengesiz hava fındığı olumsuz etkiler”

Şensoy, son olarak şunları söyledi: “Dengesiz bir hava var. Bu yıl havaların dengesiz olmasıda iklim yönünden fındığı tehdit etmektedir. Buda küllemeyide tetikleyerek fındıkta rekolte ve verimi düşürür.”

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol