Mevsimsel hava koşullarının dengesiz devam etmesi sonucu fındık bahçelerinde oluşan küllenme hastalığının fındığı döktüğü bildirildi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni mahsül fındığın hastalık nedeniyle döküldüğünü bildirdi. Karan, yaptığı açıklamada son dönemlerde oluşan dengesiz hava koşullarının fındık dökülmesinde artışa neden olduğunu bildirdi. Bahçelerde ilk incelemeleri yaptığını bildiren Karan, “Birkaç yıldır görülen hastalık bu yıl da bahçelerimiz etkisi altına aldı. Yeni mahsule sirayet eden hastalık maalesef fındıkta dökülmelere yol açmaya başladı” dedi.

Karan fındık bahçelerinde dökülmenin artabileceğini, bu yüzden zirai mücadele yapılması gerektiğini bildirdi. Karan, şunu ekledi:”Geçtiğimiz yıllarda hastalık rekoltede ciddi kayıplara yol açmıştı. Bu yıl da mahsul külleme tehdidi altında. Dökülmelerde başlamış durumda. Çiftçilerimiz ürün kaybının önüne geçme adına mutlaka ama mutlaka gerekli zirai mücadeleye ağırlık vermeli ve böylelikle hastalığın etkisi en aza indirilecektir. Üreticimiz külleme hastalığını dikkate almaz ve mücadele yapmazsa rekolte kayıpların boyutu artacaktır.”

Karan, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığınca 2017 ürünü fındık rekoltesinin tespit çalışmalarına da ay sonu ya da temmuz ayının ilk haftası başlanılacağını dile getirerek, rekoltenin en yetkili kurum ve tek kalem tarafından açıklanmasının piyasadaki spekülatif söylemlerin de önüne geçeceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz