Son günlerin mevsim normallerinin dışında, dengesiz devam etmesinin sonucunda bahçelerde küllenme hastalığı baş gösterdi. Geçtiğimiz dönemlerde rekolteyi ciddi şekilde etkileyen hastalık yeni sezon için de tehlike arz ediyor.

Fındık uzmanları hastalığın ilerleme kaydetmesi ile birlikte zirai ve kültürel mücadele öneriyor. Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, fındık bahçelerindeki incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Yanıkoğlu, küllenme hastalığının etkisini görebildiklerini, yeni sezon fındığı da etkileyeceğini bildirdi. Çiftçilerin ise bu hastalığa karşı önlem almadıklarını söyledi.

Yanıkoğlu, önlem alınmazsa fındıkta dökülmelerin başlayacağını bildirerek, “Hastalık şu anda fındığa sirayet etmiş durumda. Fındık külleme tehdidi altında. Üreticimiz hastalığa karşı gerekli mücadele çalışmalarını gerçekleştirmezse önümüzdeki süreçte yeni mahsul üründe dökülmeler başlayabilir. Geçmiş yıllarda rekoltede çok ciddi kayıplar yaşanmıştı. Aynı durum bu sezon için de yaşanabilir.” dedi.

Fındık Sektörü Ortak Olarak Mücadele Etmeli

Yanıkoğlu, fındık sektöründe bulunan bütün bireylerin bu konu hakkında birlik olmalarını ve beraber mücadele etmelerini şu şekilde bildirdi:

“Sektörde bugünlerde rekolte tartışmaları yaşanıyor. Herkes rekolteye odaklanmış ama asıl tehlikeyi kimse görmüyor. Bahçeler külleme tehdidi altında. Bugünlerde fındığın en önemli sorunu külleme hastalığı. Gerekli tedbirlerin alınması ve mücadele çalışması yapılması çok önemli. Halen çiftçi, hastalığın önemini idrak etmiş değil. Maalesef gerekli özeni göstermiyor. Mutlaka küllemeye karşı duyarlı olunmalı ve mücadele yapılmalı.”

Küllenme İle Mücadele İçin Geç Değil

Küllenme hastalığı, Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürü Aysun Akar’a göre son 10- 15 gündür bahçelerimizde görülmekte. Akar, “Mücadele için geç kalınmış değil. Havaların yağışsız olduğu dönemlerde mutlaka zirai mücadele yapılmalı. Eğer gerekli çalışmalar yapılmazsa başta verim kayıpları olmakta. Biz bunu birkaç yıldır gözlemlemekteyiz. Hastalık bahçelerde gelişim geriliklerine yol açmakta. Dolayısıyla bahçelerin daha erken yaşlanmasına neden olabilmekte.” diye konuştu.

Akar, “Mücadele için geç kalınmış değil. Havaların yağışsız olduğu dönemlerde mutlaka zirai mücadele yapılmalı. Eğer gerekli çalışmalar yapılmazsa başta verim kayıpları olmakta. Biz bunu birkaç yıldır gözlemlemekteyiz. Hastalık bahçelerde gelişim geriliklerine yol açmakta. Dolayısıyla bahçelerin daha erken yaşlanmasına neden olabilmekte.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz