Üretici fındık fiyatından dert yana dursun, küllenme hastalığı fındığın geleceğini tehdit etmeye devam ediyor. Fındıkta fiyat dalgalanmasından daha büyük tehlike arzeden küllenme hastalığında durum vehametini koruyor. Topyekün mücadelenin en etkili çözüm olduğu yetkililer tarafından dile getirilmekte.

Yeni sezona 3,5 ay kala fındıkta tehlike çanları çalmaya devam ediyor. Don tehlikesini atlatan fındıkta küllenme hastalığı yeniden yoğun bir şekilde kendini göstermeye başladı. İlkbahar da kendini gösteren küllenme hastalığı, rüzgarla taşınarak bitkiden bitkiye yayılıyor.

Kimyasal savaş!

Fiyattan umduğunu bulamayan üreticilerin yeni dertlerinden olan küllenme hastalığına karşı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kimyasal mücadele çağrısı yaptı.
Uzmanlar hastalığın bugünlerden itibaren görülmeye başladığına işaret ederek, “Hastalık bahçede ilk defa çıkıyorsa, belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Daha önceki yıllarda hastalık görülmüş ise belirtiler görülmeden önce, çotanak bağlama döneminde, ilaçlamaya başlanır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etki süresi dikkate alınarak ikinci ve diğer ilaçlamalara hasada kadar devam edilir.” Dediler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz