2020’de ortalama 97,9 puana ulaşan küresel gıda fiyat endeksi, son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünden yapılan açıklamaya göre, Aralık 2020’de dünya gıda fiyatlarındaki yükselişte süt ürünleri ve bitkisel yağlar başı çekti.

Bitkisel yağ fiyatları 2012’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyede. Aralıkta ortalama 107,5 değerini alan endeks, aylık bazda % 2,2 yükseldi. Böylece yükselişini üst üste 7 ay devam etmiş oldu.

Geçen yıl 2019’a göre endeks % 3,1 yükselerek ortalama 97,9 puana ulaştı. Endeks, son üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Söz konusu değer, gıda fiyat endeksinin tarihi zirvesinin kaydedildiği 2011 değerinin ise % 25 altında kaldı.

Yağ için alternatif hammaddeler üretilmeli

Altaş Yağ Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Altaş, Türkiye’nin yağ üretimiyle ilgili de bilgi verdi. Altaş, “Türkiye’de yağ üretimi için yıllık 3 milyon ton yağlık tohuma ihtiyacı var. Ancak Türkiye’de bu miktarın yarısı olan 1 milyon 500 bin ton yağlık tohum üretilirken, 1 milyon 500 bin tonu da ithal ediliyor. Bu ithalatında büyük bir kısmı Rusya’dan yapılıyor. Özellikle bu yıl hem hammadde eksikliği hem de talepten dolayı anormal fiyat artışları yaşandı. Tarihinde ilk defa yüzde 60’lara varan zamların yaşandığı bir yıl geçiriyoruz. Hiçbir zaman bu kadar fiyat artışı yaşanmamıştı. Bu yıla özgü ayçiçek yağı fiyatlarındaki vergi sıfırlandı. Verginin sıfırlanmasına rağmen halen fiyatlarda yükselme yaşanıyor. Ülkemizde sadece ayçiçek üzerine politikalar geliştiriliyor. Alternatif ürünlerin geliştirilmesi gerekiyor. Bunların başında aspiri destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz