Yeni yıla girilmesi ile birlikte 2018 sezonu gündeme gelmeye başladı. İklim koşulları bir çok ağacı etkilediği gibi fındık ağacına da etki ediyor. Küresel ısınmanın bir sonucu olan bu durum sebebiyle bazı fındık ağaçları açmaya başladı. Hava sıcaklıklarının sebep olduğu bu durum bitkilerde “Yalancı Bahar” ‘ın yaşanması olarak adlandırılıyor.
Bu konuda değerlendirmede bulunan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Yaşanan yalancı bahar havaları nedeniyle fındıkta karanfiller yoğun bir şekilde açmaya başladı. Bununla beraber tabi fındıkta erkek çiçekler dediğimiz püsenekler yeterli seviyeye gelmediği için sıkıntılı bir süreç var önümüzde. Şu an mevsim sanki çok erken girdi gibi şu an sanki Mart ayını yaşıyormuşuz gibi bir durum oluştu ve böyle giderse yapraklar açma noktasına gelecek. Bu durumunda önümüzde ki süreçte ciddi manada sıkıntılar oluşturacağını düşünüyoruz. Şu an için bir fındık fiyat endeksi konuşuyorduk ama havalar böyle giderse fiyat değil fındık olup olmayacağı endeksi konuşabiliriz” açıklamasında bulundu. Bu durum Mart ayıymışcasına etki ettiği için bu gidişle fındık ağaçları açmaya devam edecek bu da ilerleyen zamanlarda fındık sezonu açısından büyük sıkıntılar ortaya koyacak gibi görünüyor.

Konuşmasını sürdüren Karan, “Şu anda fındık için çok acil soğuk havaya ihtiyacımız var” diyen Karan, “Eğer havalar böyle giderse erken uyanmak olacak yalancı bahardan dolayı. Kışın bitmesine uzun bir süreç var daha Nisan ayının 15’ine kadar sıkıntı devam ediyor fındık bölgelerinde. Uzun bir süreç var önümüzde ama bu süreçte fındıklar dayanmayabilir” ifadelerini kullandı. Bu süreç Nisan ayına kadar ciddi tehlike arz ediyor. Çünkü kış mevsiminin bitmesi için daha epey süre var. Bu durum erken açan ağaçlar ve üreticileri için ciddi anlamda sorun yaratabilir. Küresel ısınmadan kaynaklı mevsim normallerinin değişmesi buna neden olsa da acilen havaların soğuması gerekiyor. Aksi durumda çiftçi bu durum karşısında zarara uğrayacak.

“Sigorta Konusunu Aksatmayın”

Üreticilerin yaşayabileceği zarar icin sigorta konusunda hassas davranmaları ve aksatmamaları gerekiyor. Yalancı bahar sebebiyle fındıkta erken uyanma yaşanabilir. Bu durumda üreticilerin zarara uğramaması için bazı ikazlarda bulunan Karan, “İklimsel koşullardan dolayı yapabileceğimiz çok bir şey yok ama burada yapılması gereken üreticilerimiz tarım sigortalarını kesinlikle yaptırmalarını istiyoruz. Bu sene 2014 senesine benziyor o sende don afeti olmuştu ve o zaman ki iklim şartları devam ediyor gibi gözüküyor şu anda” yorumunda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here