Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan ürticilere sevindirici haber, müdahale dahil her türlü girişimin gündemde olduğunu açıkladı. Alan Bazlı Gelir Desteğinin verilmeye başlayacağını belirterek “Vatandaşlardan beklentimiz fındık alanlarının yenilenmesini temin etmektedir.” dedi.

16 Nisan referandumu için Ordu’ya Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, fındıkla ilgili konuştu. Müdahale dahil ilgili her türlü konunun gündemde olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Tekelci firmaların tasallutundan milletin kurtulması sağlanacaktır.” dedi.

16 Nisan referandum kampanyası kapsamında Ordu’ya gelen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un gündeminde fındıkta vardı. Fındıkla ilgili konunun her Bakanlar Kurulu’nda aşağı yukarı gündeme geldiğini, son Bakanlar Kurulu öncesinde de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile bu konuları görüştüklerini kaydetti.

Fındığın Akçakoca’dan Trabzon’a kadar yöreyi ilgilendiren önemli bir mesele olduğuna değinen Kurtulmuş, “Maalesef fındıktaki tekelleşme vatandaşımızın, üreticimizin emeğini zayi ediyor. Gerekli her türlü tedbiri alacağız. Bunu çok açık söyleyeyim. Rekabet Kurumundan tutun da gerekirse fındık alımı, destekleme alımı yapılmasına kadar her türlü müdahale yapılarak tekelci firmaların tasallutundan milletin kurtulması sağlanacaktır.”

Bütün hemşehrilerinin rahat olmasını isteyen Kurtulmuş, “Bu konuda gayret ediyoruz ama biz devlet ciddiyetiyle işi yürütmek mecburiyetindeyiz. Sokakta herhangi bir spekülasyon üzerinden konuşarak bu konuyu çözmemiz mümkün değil. Yapabileceklerimizi konuşuyoruz. Elimizdeki imkanların en maksimum şekilde kullanılmasına gayret ediyoruz. Yeri geldiği zaman da inşallah vatandaşımız mağdur edilmeyecektir.” dedi.

Alan bazlı destek ödemesinin de başlayacağını bildiren Kurtulmuş, “Vatandaşlarımız alan bazlı desteği yeniden alacaklar. Bu vesile ile bir kez daha söylemek isterim. Alan bazlı desteğin mantığı, vatandaşımız ‘Fındık parasını alıp, cebine atsın’ diye değildir. Alan bazlı desteğin temel mantığı, eskimiş olan fındık fidanlarının yenilenmesi, bahçelerin yenilenmesi ve fındığın bakımının yapılmasıdır. Eğer fındığın bakımı yapılmazsa 3-5 sene sonra fındık üretimimiz çok ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalacak. Birtakım hastalıklardan tutun da ağaçların yaşlanması, dolayısıyla verim azlığına gidilecek. Biz vatandaşlarımızdan rica ediyoruz. Bu alan bazlı destek ananızın ak sütü kadar helaldir ama bu helali lütfen cebinize atıp başka yerlere harcamayın. Önce şu eskimiş fındık fidanlarımızı yenileyelim. Bununla ilgili ziraatla ilgili bütün kurumlar da her türlü desteği vermeye hazırdır. Vatandaşlardan beklentimiz fındık alanlarının yenilenmesini temin etmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz