Kurutulmayan Fındığa Engel

Google News

Fındık, yağışlı hava nedeniyle küflenme tehlikesiyle karşı karşıya. Yaklaşık bir aydır devam eden hava koşulları nedeniyle istenilen kurutma sağlanamadı. Kurutulamayan fındık küflenme riskiyle karşı karşıya. Bu durum fındığın ihracı güçleştiriyor.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, aflatoksinin fındığın kalitesini bozarak küflenmeye neden olduğunu ve iyi kurutulmayan fındıkların analizlerinde aflatoksin oranı yüksek çıkıyorsa o ürünün yurt dışına ihraç edilemediğini söyledi.

Karadeniz’de bahçeye giren kimi üreticiler, fındığı kendi imkanlarıyla toplarken, kimileri ise mevsimlik tarım işçileriyle hasada devam ediyor. Bölgede yağışlı ve kapalı hava yaklaşık bir aydır sürüyor. Bu nedenle de istenilen kurutma sağlanamayan fındığın ihracı da küflenme riskiyle karşı karşıya kaldığından güçleşiyor. Uzmanlar, hastalık oluşmaması için fındığın yeterince kurutulup bu şekilde depolanması ve ardından pazara sunulması önerisinde bulunuyor.

Akça, “Bölgemizde fındık hasat sezonu başladıktan bir hafta sonra önemli derecede yağış oluştu. Neredeyse her gün yağış var. Fındık harmana indikten sonra da özellikle hem kurutma hem depolama aşamasında önemli bir sıkıntı oluştu. Yağışlar nedeniyle şu anda fındıklar sergilerin altında ıslanmaması için saklanıyor.

Bunlar bir şekilde fındığın nemlenmesine neden oluyor. Yağışlar sonucunda mecburen örtülen ürün, biraz daha o çadırların altında kızıyor ve aflatoksin oluşmasına neden oluyor. Aflatoksin, fındığın kalitesini bozan, küflenmenin oluşturduğu bir fındık sıkıntısıdır. Aflatoksin, hem insan sağlığının hem de fındıktan üretilen ürünlerin kalitesinin ve tadının bozulmasına neden oluyor. Dolayısıyla fındıkta aflatoksinin oluşmaması hem fındıktan üretilen ürünlerin kalitesi hem de pazarın etkilenmemesi için çok önemli bir süreçtir” dedi.

‘Üreticiler fındığı hava alacak şekilde korusunlar’

Akça, harmana kuruması için serilen fındıkların hava alacak şekilde üstünü örterek yağmur sularından korumak gerektiğini anlattı.

“Üreticilerimiz, eğer imkanları varsa fındığın üstünü tam örtmeden, en az fındıkla çadır arasında 15-20 santim kalabilecek şekilde örtmelidirler. Bu çok önemli. Fındığın hava alması lazım. Bu kızışmanın veya çürüğe sebep olacak birçok sıkıntının giderilmesi böylelikle mümkün olabilir. Bir diğer yapacakları, harmanda özellikle çeç haline gelen fındık aflatoksinin oluşmasında çok tehlikeli. Onun için çeç haline gelen fındığı mümkünse hava alması sağlanmalı. Akabinde de kuruduktan sonra fındığın çuvallara koyularak, yine altından hava geçecek boşluk bırakarak depolanması gerekir”

‘İHRAÇ EDİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR’

Atakan Akça, aflatoksinli fındığın ihraç edilmesine izin verilmediğini söyledi Akça, “Bu depolama şartları hakikaten çok önemli. Özellikle ihraç ürünü olan fındığımızın gümrük kapılarından veya nihai alıcıya ulaşmadan geri dönmesi problemi yaşanıyor. Gümrük kapılarından dönüyor derken, bunun bir kriteri var.

Zaten burada gümrüklenirken ihracatçı ve sanayicilerimiz bunlara dikkat ediyorlar. Burada laboratuvar analizlerinde aflatoksin oranı yüksek çıkıyorsa o ürün zaten yurt dışına ihraç ürünü olarak gitmiyor. Yurt içinde de çok fazla kullanım alanına da sahip olmuyor. Bu ülke ekonomimiz için büyük bir kayıp. Dolayısıyla aflatoksin oluşumunu engelleyecek özellikle depolama koşularında ve kuruturken şartlar yerine getirilirse aflatoksin oluşumu önlenebilir” dedi.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

TMO Alımları Devam Ediyor

Ordu'nun Altınordu ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan deposunda fındık alımı sürüyor. Ürününü teslim etmek üzere TMO'ya gelen üreticilerden 83...

Örnek Fındık Bahçeleri ile Verim Arttırılacak

Samsun'un Terme ilçesinde fındık üretiminde veriminin arttırılması için gerçekleştirilen projenin toplantısı gerçekleştirildi. Kalitenin artırılması için "Örnek Fındık Bahçesi Projesi" iş birliği protokolü imza töreni...

Fındık Aynı Kalırken Her Şey %100 Arttı

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Beşikdüzü ilçesinde yer alan fındık üreticilerini ziyaret etti. İlçede üretilen Giresun kalite yüksek randımanlı fındığın tüccar tarafından...

Fındık Kurutma Mesaisi Sürüyor

Ordulu üreticiler fındıklarını kurutmak için hava sıcaklıklarının yükselmesini beklerken yüksek kesimlerinde yağışlı hava etkili oldu. Fındıklarını kurutamayan üreticiler, boş...

Ulusal Fındık Konseyi’ne Eleştiri

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ulusal Fındık Konseyi’ni eleştirdi. Adıgüzel, “Biz oy hesabı ile konuşmuyoruz. Biz borsada emek satmıyoruz. Kar zarar...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol