Ordu Ticaret Borsası, lisanslı depo değil “Stok Kontrol Sistemi” istiyor: Bu sistemde devletin tüccar gibi fındık alımı yapması ve depolaması öngörülmekte. Ordu Ticaret Borsası’nın yaptığı analiz sonucunda stok kontrol sistemi’nin gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, lisanslı depo konusunda önümüzdeki haftalarda çalışma yapılacağını açıklarken, Ordu Ticaret Borsası “fındıkta yeni nesil çözümler” diyerek yaptığı analizde Stok Kontrol Sistemi kurulması gerektiğini ve devletinin basiretli tüccar görevi üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ordu Ticaret Borsası tarafından yapılan analizde lisanslı depo değil Stok Kontrol Sistemi (STS) kurulması gerektiği açıklandı.

“Don afetleri ile ithal fındık gündeme geldi”

Yapılan analiz şu şekilde: “2004 ve 2014 sezonlarında yaşanan don afeti ardından piyasanın olumsuz etkilenmesi ve fiyatlar genel seviyesinin ani ve çok yükselmesi, ticari anlaşmaların yerine getirilmesini imkansız hale getirirken biçok firma büyük zararlar elde ederkenbirçoğuda ne yazıkki batmıştır. Bugün dünya fındık üretiminin dünya fındık tüketimini karşılayamadığı bir durum ortadayken, doğal afetlere dayalı ürün kaybı, ürüne olan talebi daha da artırmakta ve anlamlı kılmaktadır. Fındık tarihinde ilk defa , bu kadar net olarak Türkiye’nin fındık ithal etmesi konuşulmaktadır.

“Devlet fındık alıp depolamalı”

Türkiye, fındık üretiminde ve ticaretinde lider olup; sezonlar itibariyle 2 milyar dolar civarında , hiç ithal girdi kullanılmadan, ihracat geliri elde etmektedir. Fındığın hammadde olduğu sektöre ait dünya pazarının büyüklüğü dikkate alındığında bu pazardan çok daha büyük paylar elde etmenin hiç de hayal olmadığı görülmektedir.

Türkiye’de devlet eliyle bir Stok Kontrol Sistemi (SKS) oluşturulmalıdır. SKS sayesinde, ürünün bol olduğu yıllarda , devlet eliyle fındık alımı yapılıp, ideal şartlarda depolanacak ve ürünün az olduğu yıllarda piyasa şartlarına uygun fiyatlarla pazara arz edilecek ve bu sayede arz talep dengesi korunacaktır.

“Devlet basiretli tüccar gibi davranmalı”

Stok Kontrol Sistemi (SKS) kapsamında devlet eliyle alınacak ürünler mubaya alımı değildir. Devlet basiretli tüccar gibi davranacak, üretici ya da tüccar ayrımı gözetmeksizin o sezon için almayı planladığı ürünü , piyasa fiyatından alıp depoya koyduktan sonra piyasadan çekilmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz