Maliyet Düşecek Kalite Artacak

Google News

Gün geçtikçe fındıkta hasat makineleri daha da gelişiyor. Özellikle fındık fiyatlarının olması gereken seviyelere ulaşmamasından dolayı maliyette kısmaya gitmek için hasat makineleri birebir. Aynı zamanda fındığın tam zamanında toplanması için en ideal çözüm yolu. Bilindiği üzere fındık zamanında toplanmazsa aflatoksin oluşumu olma ihtimali yükseliyor. Bu açıdan hasat makineleri fındıkta kalite ve randıman olanağı sunuyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan son günlerde hibe edilen Hasatsan fındık toplama makineleri hakkında maliyeti düşüreceğinden ve kaliteyi arttıracağından bahsetti.

Soydan, Ordu Valiliğinin düzenlendiği Çiftçiyle El Ele projesi kapsamında geçen hafta üreticilere Hasatsan fındık toplama ve süpürme makineleri dağıtımı yapıldığını söyledi. Soydan“Bu makineler belki 15-20 işçinin yaptığı işi birkaç saat içerisinde gerçekleştirebilecek. Birçok ülkede fındık hasadı makineyle gerçekleştiriliyor. Dünya fındık üretiminin yüzde 70’inin yapıldığı Türkiye’de de artık ürünlerin makineyle hasat edilecek olması son derece önemli bir gelişme.” dedi.

Soydan şuanda fındık işçileri ile toplanılan fındığın maliyetinin 9-10 lira olduğunu fakat makinelerle işçilik maliyetinin %30 düşeceğinin belirtti.

Soydan “Bu şehrin ekonomisi fındığa dayalıdır. Bu nedenle fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya ve maliyetleri düşürmeye yönelik çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Fındıkta en önemli maliyetlerden biri de hiç kuşkusuz işçilik maliyetleriydi. Hibe edilen bu makineler ile işçilik maliyetleri en aza düşecek. Ayrıca fındığımız zamanında hasat edilmiş olacak. Fındık silkelenerek yerden toplanacağı için olgunlaşması beklenecek, hem randıman hem de kalite artacak. Böylelikle üreticimiz daha fazla kazanmış olacak. Özellikle erken toplama sonucu meydana gelen aflatoksin oluşumu da önlenmiş olacak.”

Daldan toplanılan fındığın zarar gördüğünü anlatan Soydan, bu nedenle bir sonraki dönem fındığın rekoltesinin düştüğünü belirtti. Makineli toplama işlemi ile fındık döküldüğü yerden toplanılıyor. Ve bu sayede fındık dalları zarar görmüyor.

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol