Meclis’te Fındık Sorunları Gerginliğe Neden Oldu

Google News

TBMM Genel Kurulunda, CHP ile MHP’nin, fındık üreticilerinin sorunlarına ilişkin verdiği araştırma önergesi ön görüşmelerinin yapılmasına yönelik önerisi AK Parti tarafından kabul edilmedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ile MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, fındık üreticilerinin sorununun araştırılarak sorunların çözümüne yönelik alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırma önergesi verdi. Öneriye 3 muhalefet partisinden de destek geldi. AK Parti ise öneriye karşı çıktı. Muhalefet tam kadro TBMM’de olmayınca önerge AK Parti oylarıyla reddedildi. Meclis’te ise bir ilk gerçekleşti. Dört siyasi parti grubu, CHP-MHP-HDP ve İYİ Parti fındık üreticisinin sorunlarının araştırılması yönündeki önergede ortak oy kullandı.

OYLAMA KRİZİ

Önerinin oylamasında tartışma da çıktı. Oy sayısında divan üyeleri arasında anlaşmazlık yaşandı. Daha sonra oylama tekrarlandı ve 135 kabul, 155 ret çıkınca öneri kabul edilmedi.

ÜRETİCİLERİN DERDİ BİZİM DERDİMİZ

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, fındık üreticilerinin derdinin kendi dertleri olduğunu ifade etti. Diğer gruplarla yapılan görüşmeler sonunda, kendi yaptıkları çalışmayı da tamamlayarak, bütün partilerin iş birliğiyle, araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergeyi gelecek hafta Genel Kurulun gündemine getireceklerini bildiren Özkan, “Fındık üreticilerimiz müsterih olsun.” dedi.

DÖRT MÜ BÜYÜK BİR Mİ BÜYÜK

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ortaya çıkan sayının Meclis iradesini yansıtmadığını savunarak, “Dört mü büyük bir mi büyük?” diye sordu. Özkoç, gerekirse fazladan çalışarak bu önerinin Meclisten çıkarılmasını istedi.

BU KOMİSYONUN KURULMASINI ÜMİT EDİYORUZ

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da TBMM’de bugüne kadar kurulan bütün araştırma komisyonlarının ortak mutabakatla kurulduğunu anımsatarak, bunun artık neredeyse geleneksel hale geldiğini dile getirdi. Akçay, “AK Parti de önümüzdeki zaman dilimi içinde konuyu tekrar değerlendirerek, bütün siyasi partilerin ortak mutabakatıyla, bu komisyonun kurulacağını ümit ve temenni ediyorum.” diye konuştu.

FINDIK PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞTİR

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ise mecliste yaptığı konuşmada fındığın tek bir alıcıya teslim edildiğini belirterek, şöyle konuştu: “Ben bu kürsüde birçok defa fındıkla ilgili konuştum. Araştırma belgeleri verdim, sorun belgeleri verdim birçok konuda basın toplantıları yaptım. Hepsini bugüne getirdik ama her sene aynı şeyi yaşadık. Geçen yıl da sayın bakanla bir araya geldik ve dedik ki; sezon gelmeden bir çözüm üretelim. Fındığın bütün bileşenlerini bir araya getirelim ve üreticiden nihai tedarikçiye kadar sorunu tespit edelim ve çözelim dedik. Hatta bununla ilgili bir dosya götürdük kendisine verdik. ‘Ocak ayı, şubat ayı gibi bir toplantı yaparız’ dedi bu gerçekleşmedi. Bu senede gene aynı sorunla karşı karşıya kaldık ama sonuçta mağdur olan üretici. Hep söylüyoruz; üreticinin üzerinden siyaset yapmayalım. Gerçekten alın terinin karşılığını verelim. Üretici de mağdur olmasın, Karadeniz de göç etmesin. 8 milyon insanın ilgilendiren 500 bin üreticinin alın terinin karşılığını teslim edelim dedik. Maalesef ben bilirim anlayışı, ben yaparım anlayışı nasıl olursa benim aldığım kararlardan herkes memnun diye hiç bir sorumluluk hissetmeden serbest piyasada fındık Avrupa’da bir alıcıya teslim edilmiştir, peşkeş çekilmiştir.”

ÜRETİCİNİN BİR GÜN SABRI TAŞARSA GEREĞİNİ YAPAR

Torun, açıklamasının devamında şu ifadelerde bulundu: “Biz şunu merak ediyoruz; geçen yıl dolar 3.7 lirayken fındık 11 lira civarındaydı. Bugün dolar 6 lira civarındayken fındık niye acaba hala 11 lira? Döviz üzerinden hesaplarsanız bunun (fındığın) en az 18-20 lira olması lazım. Bu aradaki farkı kim yiyor? Benim üreticimin cebine girmiyor, benim üreticim bundan faydalanmıyor. Bütün maliyetler arttı, bütün girdiler arttı ama maalesef fındığın fiyatı artmadı. Eğer burada matematikse matematik, ekonomiyse ekonomi… Bütün bunları ortaya koyduğumuzda her yıl tartıştığımız gibi üretici mağdur ve perişan. Her sene bu kürsüden gelip konuşuyoruz. Dile getiriyoruz. Artık üstünden siyaset yapmayalım. Bu sorunu köklü çözelim. Ben yaparım anlayışı üreticiyi bu noktaya getirdi. Nasıl olsa biz ne yaparsak yapalım üretici bize destek veriyor, nasıl olsa ne yaparsak yapalım, ne kadar mağdur olursa olsun üretici nasılsa oy veriyor anlayışından vazgeçin. Bu üreticinin bir gün sabrı taşarsa gereğini yapar.  Lütfen üreticinin sabrını taşırmayın.”

FINDIK ÖNCEDEN BERİ GELEN SORUN

Ardından Meclis kürsüsüne çıkan AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “Fındık meselesi esas ana unsurları olduğuna bakmadan konuşulup burada çözüme ulaşılacak meselede değil. Fındık sadece AK Parti iktidarında değil, bunun öncesinden gelen bir problem. 500 bin üreticiyi ilgilendiren ve bu üreticilerimizin her dönem yanında duran 2002’den itibaren AK Parti iktidarı olmuştur. 2002 yılından sonra FİSKOBİRLİK’te yaşanan sıkıntılar FİSKOBİRLİK’in olan borçlarının AK Parti’nin iktidarı tarafından ödemesi. Daha sonradan Toprak Mahsulleri Ofisinin devreye girmesi ve sonrasında 2008 yılından sonrada fındıkla ilgili devletin doğrudan gelir desteğiyle desteklenmesi gündeme geldi ve desteklendi. Bugünde destekleniyor. AK Parti iktidarları döneminde her dönem fındık ürünü desteklenmiştir. Biz her dönemde üreticinin yanında durmuşuzdur. Üreticimizin mağdur olan üreticimizin yanında durmuşuzdur.  Geçtiğimiz yıl fındığımızın meselelerinden biri de rekolte meselesidir. Rekolte meselesini konuşmadan bu kürsüde çözüm bulma şansımız olabileceğine de inanmıyorum. Çünkü rekoltenin yüksek olduğu dönemde fındığın fiyatı ister istemez alıcının da fındığa talebiyle orantılı olduğu için fındıkta ilgili fiyat politikasında bazı değişiklikler olabiliyor” açıklamasında bulundu.

ÖNERGENİN YENİDEN VERİLMESİ TARAFTARIYIM

Gündoğdu; “Fakat burada şunu söylememiz lazım; bizim geçtiğimiz dönem fındık rekoltesinin yüksek olmasına rağmen yani 2017 mahsulüyle ilgili bizim toprak mahsulleri olarak fazla rekolteden dolayı devreye girip 150 bin ton fındık alınmıştır üreticiden burada farklı şeyler söylenebilir ama önemli olan unsur Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla 150 bin ton fındık alınması ve bu fındığın da şu anda 75 tonunun devletin elinde olmasıdır. Şimdi burada şunu belirtmemiz gerekir; elbette ki fındığın meselelerini hep beraber burada çözelim. Fındığın problemi 500 bin üreticiyi ilgilendiriyor. Benim bölgemde en fazla fındığı üreten bölge. Bu bölgenin üretmiş olduğu ve üreticilerin mağduriyetini ortadan kaldırmak elbette ki bizim görevimiz. Biz de bunun için mücadele veriyoruz.  Milliyetçi Hareket Partisi’nin vermiş olduğu önerge elbette ki değerlendirilir ama bizim çalışmalarımız bu işin içersine katarak hep birlikte bunun çözümüne köklü çözümüne bir girişimde bulunmamız lazım. Biz günübirlik çözümler taraftarı değiliz, AK Parti olarak köklü çözüm taraftarıyız. Onun için de ben köklü çözüm bulma adına bu önergeyi biraz daha genişletip yeniden verilmesi taraftarıyım” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Ordu Olay

En Son Haberler

TMO Alımları Durduracak Mı?

Fındık fiyatları serbest piyasa ile TMO alım fiyatları eşit seviyeye geldi. Serbest piyasanın yönünü TMO’nun izleyeceği politika belirleyecek. TMO şuana kadar yaklaşık...

Fındık 30 TL’yi Gördü

Fındık fiyatları, Giresun’da serbest piyasada son bir haftadır yükseliş göstermekteydi. Bu yükseliş trendi devam etmedi ve fındık fiyatları yeniden düşmeye başladı. Giresun’da...

Dolardaki Artış Fındık Fiyatlarına da Yansıdı

Doların 13 lira seviyelerine çıkmasıyla birlikte fındık fiyatlarına bu artıştan etkilendi. Dün Ordu’da serbest piyasada 1 lira artarak 26 lira olan fındık...

Fındıkta Rekor Fiyat Artışı!

Son günlerde yaşanan dolardaki yükseliş karşısında fındık fiyatlarında değişiklik olmaması üreticinin tepkisine neden oldu. Bugün itibariyle fındık 27 TL oldu.

Fındık Sorunları Masaya Yatırılıyor

Bugün “Fındıkta Lisanslı Depoculuk Çalıştayı” gerçekleştirilecek. Giresun Borsası yerleşkesindeki Ahmet Başkan Konferans Salonu’nda, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ürün...

İlgili Haberler

1 Yorum

  1. Findik para etse nolur 11 rinci aya kadar sattik size en agir soz soyledik yaziklar olsun findikligimiz var ecri misil findik Tmo ya veremiyoruz festek alamiyoruz ormana aram para aliyor muhtarlar biliyor.ecri misil kayatlarimiz elimizde 2_15 donum yere 1500 kg
    Veriyoruz tuccar biliyor ucuza aliyor cozum agostosta fiati verin disarsi pahalli alacak yapin bunu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol